Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CONTRACT DE INCHIRIERE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CONTRACT DE INCHIRIERE

DACA FAC UN CONTRACT DE INCHIRIERE IN PREZENTA UNUI AVOCAT ESTE SUFICIENT CA ACESTA SA PUNA STAMPILA SI SEMNATURA SAU MAI TREBUIE SA SCRIE CEVA ?
daca faceti contract de inchiriere nu e nevoie de atestarea avocatului.. e necesar sa inregistrati respectivul contract la financiar si va fi OK.. daca nu intrati la evaziune fiscala prin nedeclararea veniturilor
Avocatul poate da dare de data certa oricarui contract. Pentru aceasta insa nu este suficienta semnatura si stampila sa ci trebuie sa insereze un text tip in care sa mentioneze darea de data certa acelui inscris si numarul de exemplare.
Aveti la indemana urmatoarele variante:
- redactare contract de avocat;
- dare de data certa de catre avocat, fie la data incheierii sale, fie ulterior;
- inregistrarea contractului la Administratia financiara si va primi data certa la data inregistrarii. ;)
Contractul de inchiriere,in raport de necesitati,nu obliga la incheierea numai prin avocat
Conform prevederi Cod fiscal,obligatoriu este inregistrarea contractului de inchiriere la autoritatea fiscala