Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Partile in conflictul de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Partile in conflictul de munca

Din textul articolului 3 al Legii nr. 168/1999, reiese ca partile intr-un conflict de munca sunt “salariatii si unitatile la care sunt incadrati.“
Salariatii sunt persoane fizice “ce desfasoara o activitate in cadrul unei unitati, in temeiul unui contract individual de munca.“
Unitatile sunt persoane juridice “care utilizeaza munca prestata de salariati. “ (articolul 2, pct. “a“ din Legea nr. 168/1999)
Conform ultimelor prevederi din domeniul raporturilor de munca si persoana fizica poate “sa angajeze forta de munca pe baza de contract individual de munca.“ (articolul 14, alineatul 1 din Legea nr. 53/2003 – Codul muncii)
In acelasi sens, articolul 6, alineatul 1 din Legea nr.168/1999 prevede : “Conflictele de munca dintre angajatori, persoane fizice, si salariati acestora se solutioneza potrivit dispozitiilor prezentei legi. “
Textul articolului 248, alineatul 1 din Legea nr 53/2003 foloseste sintagma de “parteneri sociali“ pentru a desemna partile unui conflict de munca.
Juridic, parti in conflictul de munca sunt : salariatii si angajatorul, persoana fizica sau juridica
~ Conținut șters la cerere ~
do'n profesor mike preda dreptul muncii?:-/
~ Conținut șters la cerere ~