Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Redeschidere proces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Redeschidere proces

Buna ziua,
Am formulat o cerere de redeschidere a unui proces civil, avand ca obiect "pretentii", motivul suspendarii a fost acela ca paratul se afla intr-un proces de insolventa, dar s-a incheiat. As dori sa stiu daca trebuie sa platesc vreo taxa pentru redeschiderea procesului.
Depinde in baza carui articol a fost suspendata cauza!Oricum veti fi citat cu mentiunea de a achita sau nu taxa de timbru!
Trebuie sa platiti taxa de "repunere pe rol" a procesului, in valoarea de 4 RON. O exceptie care va exonereaza de la plata taxei ar fi, de exemplu, cand instanta din oficiu repune pe rolprocesul, hotarand sa discute perimarea dosarului.
Paratul se afla in proces de insolventa si avea un proces de faliment. Procesul meu s-a suspendat in baza art. 36 din legea nr. 85/2006
elena maria, utilizator