Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare proces conform art. 244, pct. 1 Cod ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare proces conform art. 244, pct. 1 Cod procedura civila

Buna seara,
Procesul a fost suspendat in baza art 244 p.1 in 25 ianuarie. Incheierea prin care s-a dispus suspendarea se comunica partilor aflate in proces? De la data de 25 ianuarie incepe termenul de perimare a recursui? Incheierea prin care s-a dispus suspendarea in cat timp trebuie atacata cu recurs? Cererea se redeschidere a procesului trebuie insotita de vreo taxa? Procesul se judeca la litigii de munca.
Va rog frumos sa-mi raspundeti la aceste intrebari
Va multumesc mult!
Potrivit dispoz. art. 244 C.pr.civ. Instanta poate suspenda judecata cand dezlegarea pricinii atarna, in totul sau in parte, de existenta sau neexistenta unui drept care face obiectul unei alte judecati;
Suspendarea va dainui pana cand hotararea pronuntata in pricina care a motivat suspendarea a devenit irevocabila.
Art.245 stabileste ca, "Judecare reincepe: 1. prin cerere de redeschidere facuta de una din parti, cand ea s-a suspendat prin invoirea partilor sau prin lipsa lor;
2. prin cererea de redeschidere, facuta cu aratarea mostenitorilor, tutorului, consiliului judiciar, a celui reprezentat de mandatarul mort, a noului mandatar sau sindicului, in cazurile prevazute de art. 243.
Potrivit dispoz. art. 250 C.pr.civ."Cursul perimarii este suspendat cat timp dainuieste suspendarea judecarii pronuntata de instanta in cazurile prevazute de art. 244."
Litigiile de munca sunt scutite de plata taxei de timbru si prin urmare, repunerea pe rol a cauzei nu se timbreaza.
Conform art.244 pct.1 c.pr.civ,masura suspendarii in cazul dvs a fost luata:
"Cand dezlegarea pricini atarna,in totul sau in parte de existenta sau inexistenta unui drept,care poate face obiectul altei judecati"

Ultimul aliniat al aceluiasi articol stipuleaza ca suspendarea va dainui pana cand se va pronunta o hotarare definitiva si irevocabila in cauza care determinat luarea masurii suspendari,in dosarul despre care faceti vorbire

S-a pronuntat vreo hotarare in acea pricina de care depindea judecarea cauzei suspendate?
Incheierea prin care s-a dispus suspendarea se comunica partilor aflate in proces?NU
De la data de 25 ianuarie incepe termenul de perimare a recursui?DA
Incheierea prin care s-a dispus suspendarea in cat timp trebuie atacata cu recurs? Recursul se poate declara cat timp dureaza suspendarea cursului judecarii procesului, atat impotriva incheierii prin care s-a dispus suspendarea, cat si impotriva incheierii prin care s-a respins cererea de repunere pe rol a procesului
Cererea se redeschidere a procesului trebuie insotita de vreo taxa? taxa de timbru de 4 lei si timbru judiciar de 0,15 lei

bioenergeta a scris:

Incheierea prin care s-a dispus suspendarea se comunica partilor aflate in proces?NU
De la data de 25 ianuarie incepe termenul de perimare a recursui?DA
Incheierea prin care s-a dispus suspendarea in cat timp trebuie atacata cu recurs? Recursul se poate declara cat timp dureaza suspendarea cursului judecarii procesului, atat impotriva incheierii prin care s-a dispus suspendarea, cat si impotriva incheierii prin care s-a respins cererea de repunere pe rol a procesului
Cererea se redeschidere a procesului trebuie insotita de vreo taxa? taxa de timbru de 4 lei si timbru judiciar de 0,15 lei

Si cum ramane cu dispoz. art.285 din C.Muncii?