Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... reintorcerea la servici dupa concediu de crestere a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

reintorcerea la servici dupa concediu de crestere a copilului

buna seara, sotul meu a intrat in cic pe 28 septembrie 2009 pe 3 februarie 2011 fetita noastra face 2 ani. sotul ocupa inainte postul de sef receptie la un hotel de 4 stele din delta. imi puteti spune va rog cand trebuie sa se intoarca la serviciu?
este adevarat ca timp de 6 luni nu poate fi concediat?
se poate restructura sau reorganiza acest post , avand in vedere ca receptia este partea vitala a unui hotel?
va multumesc!
Art.76 din CCM prevede ca pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau de concediu legal platit pentru îngrijirea copilului în vârsta de pâna la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.
Daca CCC se acorda pana la varsta copilului de 2 ani, este greu de inteles? Reia activitatea pe 4 februarie 2011.
Este adevarat ca timp de 6 luni nu poate fi concediat pentru necorespundere profesionala, 6 luni fiind perioada de readaptare.
In functie de politica firmei privind organizarea eficienta a activitatii poate exista si posibilitatea restructurarii postului.
ContSters42179, utilizator
1. Reinceperea serviciului se face cu data de 4 februarie 2011, a doua zi dupa ce fetita implineste 2 ani.
2. Cu vreo saptamana inainte, face o cerere prin care solicita incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii in baza aceluiasi CIM,cu data de 4 februarie 2011.
3. Pe perioada cat a fost in CCC pana la 2 ani angajatorul putea sa angajeze pe postul sotului o alta persoana numai cu CIM pe perioada determinata (adica pana la 4 februarie 2011). Asa ca ar trebui sa inceapa serviciul pe acelasi post.
4. Timp de 6 luni (considerata perioada de readaptare) nu poate fi concediat pe motiv de necorespundere profesionala. Poate fi insa concediat pentru alte motive, de ex: desfiintarea postului.
5. Daca va restructura postul s-ar putea sa-i ofere un alt post. Daca nu il accepta va fi concediat si va beneficia de indemnizatie de somaj.
6. Angajatorul poate sa faca orice fel de reorganizare in firma lui. O face pe riscul lui. Singura conditie e sa respecte prevederile legale.
7. Dar pana in 2011 mai este destul timp, se vor schimba multe legi, asa ca stati linistita pana atunci.
va multumesc pentru raspunsuri. o seara buna!