Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediere la reintoarecre din CCC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediere la reintoarecre din CCC

Buna ziua,

La reintoarcerea din CCC de 2 ani, angajatorul ma poate concedia in urmatoarele 6 luni? mentionez ca nu este cazul unui faliment sau dizolvare.

Multumesc
Nu va poate concedia pentru necorespundere profesionala timp de 6 luni de la data reintoarcerii din ccc.
1. Din CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.76...
(3) Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.
2. Puteti fi insa concediata (legal) pe alte motive cum ar fi desfiintarea postului ocupat de dvs.
toy_story a scris:

Buna ziua,

La reintoarcerea din CCC de 2 ani, angajatorul ma poate concedia in urmatoarele 6 luni? mentionez ca nu este cazul unui faliment sau dizolvare.

Multumesc

Da , va poate concedia in conditiile prevazute de lege, cu exceptia motivului pentru necorespundere profesionala.