Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de maternitate

care este perioada minima pe care este obligat angajatorul sa tina o persoana venita din concediu de maternitate? va multumesc
1. Din CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.76 (3) Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.
2. Asadar nu va poate concedia pentru necorespundere profesionala (timp de 6 luni) dar va poate concedia pentru alt motiv: desfiintarea postului ocupat de dvs., abateri disciplinare etc.