Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariat - revenire din concediul de crestere copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariat - revenire din concediul de crestere copil

Daca o persoana vine din concediu crestere copil dupa 2 ani angajatorul daca doreste sa o disponibilizeze are voie ? sau trebuie sa o mai tina o perioada de timp.
da, o poate concedia cu respectarea formalităţilor.

Alberto Kurtyan
1. Din CCMUNN pe anii 2007-2010:
Art.76...
(3) Pe o perioada de minimum 6 luni de la reluarea activitatii, considerata perioada de readaptare, salariatii care au beneficiat de concediu de maternitate si/sau concediu legal platit pentru ingrijirea copilului in varsta de pana la 2 ani nu vor putea fi concediati pentru motivul de necorespundere profesionala prevazut de Codul muncii.

2. Poate fi insa concediata pentru orice alt motiv, cu respectarea prevederilor din Codul muncii si din CCM.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Da asa este .