Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de dupa incetarea Concediului pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de dupa incetarea Concediului pentru cresterea copilului pana la 2 ani

Buna ziua,
m-ar interesa sa stiu daca dupa reintoarcerea la serviciu, angajatorul are vreo obligatie legala de a-mi pastra postul pentru o perioada de 6 luni sau daca exista vreo reglementare legala in sensul protejarii mele juridice.
Va multumesc.
CCMN art.76 (3) Pe o perioadă de minimum 6 luni de la reluarea activităţii, considerată perioadă de readaptare, salariaţii care au beneficiat de concediu de maternitate şi/sau de concediu legal plătit pentru îngrijirea copilului în vârstă de până la 2 ani nu vor putea fi concediaţi pentru motivul de necorespundere profesională prevăzut de Codul muncii.
Nu exista obligatia angajatorului de a va pastra locul de munca pe o anumita perioada de timp dupa reintoarcerea din CIC.
CCMN prevede doar interdictia de a dispune concedierea pentru necorespundere profesioanla pe o perioada de 6 luni de la reintoarcerea din CIC, perioada considerata ca fiind perioada de readaptare.