Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... grefieri
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

grefieri

Stie cineva care este salariul de incadrare al unui grefie de judecatorie?
Depinde de mai multi factori. Daca este debutant, sau n u, ce fel de grefier este> grefier arhivar, grefier registrator, sau grefier de sedinta. daca are studii medii sau superioare...
ContSters122901, utilizator
grefier cu studii superioare si referitor la celelalte aspecte, nu stiu. Dar vroianm sa stiu aproximativ, nu cu exactitate. Banuiesc ca diferentele nu sunt semnificative.
Daca este debutant , cu studii superioare, poate fi in jur de 1000 lei, iar daca este cu vechime, depinde in ce treapta de salarizare este. Salarizarea maxima este de aproximativ 2000 lei la judecatorii. Sunt date informative, cu referire doar la grefierii de sedinta. Diferentele sunt totusi mari, fata de celelalte categorii de grefieri din arhiva./registartura.
ContSters122901, utilizator
de aici se intelege ca acei grefieri care sunt arhivari iau mai mult sau mai putin?
Grefierii arhivari au salariile mai mici decat cei de instanta.