Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... scaderea indemnizatiei ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

scaderea indemnizatiei ccc

Este posibil sa se micsoreze indemnizatiile deCCC si alocatiile copiilor?Daca tot scad toate veniturile????
Va multumesc.
Din Legea 118/2010:
Art. 12. — Cuantumul indemnizatiilor acordate in temeiul art. 1 din Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare, precum si cele care se afla in plata la data intrarii in vigoare a prezentei legi se diminueaza cu 15%.
Daca din calcul rezulta un cuantum mai mic de 600 lei, se acorda 600 lei.
Va multumesc pt raspuns. Am citit legea, am vazut ca sunt incluse si iindemnizatiile pt cresterea copiilor, am vazut ca a fost aprobata la sf lunii iunie, numai ca mie pe luna iulie nu mi-a fost redusa indemnizatia.
Daca legea se aplica incepand cu luna iulie 2010 sa inteleg ca din luna august imi va fi redusa indemnizatia si pt luna curenta si retroactiv pt iulie?
Va fi redusa pentru luna curenta indemnizatia respectiva ....