avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1080 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de Asistenta juridica nerespectat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de Asistenta juridica nerespectat

Buna ziua!!! In urma cu 3 ani de zile am semnat un contract de asistenta judiciara cu un avocat sa ma reprezinte intr-un dosar.In dosar era vorba despre daune cerute de un sofer implicat intr-un acident.Dosarul a fost tergivesat inca de la inceput in prima instanta adica la judecatorie sa dat o hotarare care m-a nemultumit eu i-am spus avocatului sa facem impreuna o cerere de recurs am mers am facut cerea de recurs dar avocatul ales de mine nu a timbrat-o iar dosarul a fost scos de pe rol? Consider ca vina ii apartine exclusiv avocatului si vreau sa deschid un dosar civil si sa cer niste pretenii?? Dumneavoastra ce ma sfatuiti ??
Cel mai recent răspuns: ContSters141118 , utilizator 22:25, 9 Mai 2010
Il reclamati mai intai la Baroul din care face parte apoi actiune in instanta pentru daune-interese.
Deci trebuie sa fac o reclamatie la baroul de care face avocatul..Si apoi sa depun o cererea la judecatorie sau tribunal?
Sesizati baroul din care face parte avocatul cu care ati incheiat contract de asistenta si precizati aspectele care va nemultumersc in prestatia acestuia
Concomitent promovati actiune in instanta ,pentru daune interese
PopescuMarius a scris:

Buna ziua!!! In urma cu 3 ani de zile am semnat un contract de asistenta judiciara cu un avocat sa ma reprezinte intr-un dosar.In dosar era vorba despre daune cerute de un sofer implicat intr-un acident.Dosarul a fost tergivesat inca de la inceput in prima instanta adica la judecatorie sa dat o hotarare care m-a nemultumit eu i-am spus avocatului sa facem impreuna o cerere de recurs am mers am facut cerea de recurs dar avocatul ales de mine nu a timbrat-o iar dosarul a fost scos de pe rol? Consider ca vina ii apartine exclusiv avocatului si vreau sa deschid un dosar civil si sa cer niste pretenii?? Dumneavoastra ce ma sfatuiti ??


Dar dvs. i-ati dat banii sa timbreze?
Sau de ce nu ati timbrat dvs.?
Da am fost cu el la tribunal iam dat banii de timbru de absolut tot ce mi-a cerut.Eu banuesc altceva ca s-ar fi inteles cu avocatul parti vatamate la o suma de banii si sa numi apere corect sansele eu asta banuesc..

Alte discuții în legătură

In aceasta situatie, ce as putea face? dmh dmh am avut un proces la o curte de apel in data de 22.10. 2009. Prin citatie am fost atentionat ca daca nu voi depune " taxa judiciara de timbru" si "timbru ... (vezi toată discuția)
Taxa timbru recurs Mihaela Elena Mihaela Elena o rugaminte va rog... Acum un an de zile mi s-a admis recursul impotriva Comisiilor Locale si Judetene in obtinerea unui titlul de proprietate si desigur ... (vezi toată discuția)
Recurs iancu123 iancu123 intampinarea la recurs o adresez tribunalului sau curtii de apel.pot sa o depun la tribunal sau trebuie sa o trimit prin posta la curtea de apel? (vezi toată discuția)