Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de Asistenta juridica nerespectat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de Asistenta juridica nerespectat

Buna ziua!!! In urma cu 3 ani de zile am semnat un contract de asistenta judiciara cu un avocat sa ma reprezinte intr-un dosar.In dosar era vorba despre daune cerute de un sofer implicat intr-un acident.Dosarul a fost tergivesat inca de la inceput in prima instanta adica la judecatorie sa dat o hotarare care m-a nemultumit eu i-am spus avocatului sa facem impreuna o cerere de recurs am mers am facut cerea de recurs dar avocatul ales de mine nu a timbrat-o iar dosarul a fost scos de pe rol? Consider ca vina ii apartine exclusiv avocatului si vreau sa deschid un dosar civil si sa cer niste pretenii?? Dumneavoastra ce ma sfatuiti ??
Il reclamati mai intai la Baroul din care face parte apoi actiune in instanta pentru daune-interese.
Deci trebuie sa fac o reclamatie la baroul de care face avocatul..Si apoi sa depun o cererea la judecatorie sau tribunal?
Sesizati baroul din care face parte avocatul cu care ati incheiat contract de asistenta si precizati aspectele care va nemultumersc in prestatia acestuia
Concomitent promovati actiune in instanta ,pentru daune interese
PopescuMarius a scris:

Buna ziua!!! In urma cu 3 ani de zile am semnat un contract de asistenta judiciara cu un avocat sa ma reprezinte intr-un dosar.In dosar era vorba despre daune cerute de un sofer implicat intr-un acident.Dosarul a fost tergivesat inca de la inceput in prima instanta adica la judecatorie sa dat o hotarare care m-a nemultumit eu i-am spus avocatului sa facem impreuna o cerere de recurs am mers am facut cerea de recurs dar avocatul ales de mine nu a timbrat-o iar dosarul a fost scos de pe rol? Consider ca vina ii apartine exclusiv avocatului si vreau sa deschid un dosar civil si sa cer niste pretenii?? Dumneavoastra ce ma sfatuiti ??

Dar dvs. i-ati dat banii sa timbreze?
Sau de ce nu ati timbrat dvs.?
Da am fost cu el la tribunal iam dat banii de timbru de absolut tot ce mi-a cerut.Eu banuesc altceva ca s-ar fi inteles cu avocatul parti vatamate la o suma de banii si sa numi apere corect sansele eu asta banuesc..