avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1309 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

recurs

intampinarea la recurs o adresez tribunalului sau curtii de apel.pot sa o depun la tribunal sau trebuie sa o trimit prin posta la curtea de apel?
Cel mai recent răspuns: iancu123 , utilizator 20:53, 16 Decembrie 2011
intimpinarea o trimiteti la dosarul de recurs.
recursul - ca si cale de atac - se depune la instanta a carei hotarire o atacati.
ati primit citatie la recurs?
daca da atunci trimiteti intampinarea acolo unde ati primit citatia, reiese din intrebare ca e vorba de curtea de apel; o trimiteti prin posta sai o depuneti al regsitratura
precizati numarul de dosar
si cum o timbrez?
nu timbrati nicicum, timbrarea o face partea adversa care a declarat recursul, nu dvs.
sau vreti defapt sa declarati dvs. recurs? intimpinarea o face partea care nu a declarat recursul. despre ce vorbiti?

deci nu trebuie sa timbrez intampinarea la recurs si nici sa platesc taxa de timbru?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cerere recurs apel lotuss lotuss AM AVUT PROCES LA CURTEA DE APEL SI VOI FACE CERERE DE RECURS.DORESC SA-MI SPUNETI DACA CEREREA DE RECURS O FAC CATRE CURTEA DE APEL ,IAR INTAMPINAREA CATRE ... (vezi toată discuția)
In aceasta situatie, ce as putea face? dmh dmh am avut un proces la o curte de apel in data de 22.10. 2009. Prin citatie am fost atentionat ca daca nu voi depune " taxa judiciara de timbru" si "timbru ... (vezi toată discuția)
Recurs extraordinar (cai extraordinare de atac) cocagh cocagh Am avut pe rol un proces in contencios administrativ. La tribunal a fost respinsa cauza prin exceptia de tardivitate. Am facut apel cerand judecarea in lipsa. ... (vezi toată discuția)