Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cerere recurs apel
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cerere recurs apel

AM AVUT PROCES LA CURTEA DE APEL SI VOI FACE CERERE DE RECURS.DORESC SA-MI SPUNETI DACA CEREREA DE RECURS O FAC CATRE CURTEA DE APEL ,IAR INTAMPINAREA CATRE CURTEA DE JUSTITIE SAU ALTFEL?
MULTUMESC ANTICIPAT DE RASPUNS.
Buna ziua !
Cererea de recurs se depune la instanta a carei hotarare se ataca, deci in cazul dumneavoastra la Curtea de Apel.
Referitor la cealalta intrebare, de fapt mai bine spus " chestia aceea cu intampinarea":-/:foottap::hm:, nu are nicio logica, de vreme ce intampinarea este mijlocul procedural prin care partea adversa( cea chemata in judecata) vine cu dovezile si mijloacele de aparare contra pretentiilor dumneavoastra, si este in principiu obligatorie in toate fazele de judecata.
Cu stima !
Marius Zaharia, Avocat
Am primit citatie de la Curtea de Justitie in care scrie sa depun intimpinare.....
multumesc de raspuns
Domnule lotuss, ati declarat recurs impotriva unei decizii pronuntate in apel. Inseamna ca ati primit o citatie prin care vi s-a comunicat primul termen de judecata pentru recursul pe care l-ati declarat. Intampinarea o va face partea adversa in calitate de intimat! Ati inteles, in final cum stau lucrurile?