Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... doresc o explicatie a termenilor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

doresc o explicatie a termenilor

am un proces cu o firma la care am lucrat de vreo 3 ani..

suntem 8 angajate date in judecata.
ieri am primit o citatie in care sunt chemata in judecata , de catre una din colege , eu in calitate de intimata si ea in calitate de recurent!
vreau sa stiu ce inseamna INTIMATA si ce inseamna RECURENT?
va multumesc!
recurent este persoana care a promovat recurs.
intimat este partea adversa recurentului in recurs (cam aproximativ, depinde de la caz la caz).
Explicatii detaliate pentru termenii mentionati gasiti aici:
[ link extern ]
L.C.
colega mea era parte cu mine in proces !
de ce acum ea e recurant si eu intimata?
de fapt ce vrea ea acum?
mentionea ca nu am primit decat citatia , nici o intampinare!
chiar nu inteleg despre ce-i vorba?
ma poate lamuri cineva?
ne-am judecat impreuna cu o companie .amandoua aveam calitatea de parat.

de ce acum ea ma cheama pe mine in judecata?
Raspunsul la toate intrebaile dvs. este in dosar.
Este foarte posibil colega sa nu fi promovat recurs impotriva dvs., ci impotriva hotararii initiale.
Caz in care ea este recurenta, iar toti ceilalti implicati in proces, care nu au declarat recurs, sunt numiti intimati.
Puteti verifica si online, pe portal.just.ro date despre dosar, macar cine sunt celelate parti.

p.s. Cine a castigat in fond? Dvs., angajtii, sau firma?
a castigat firma.
eu nu am declarat recurs si cred ca a declarat numai ea
am verificat dosarul pe portal si toate colegele suntem intimate , inclusiv firma cu care ne-am judecat , iar ea se numeste recurenta!
ce inseamna asta?
ce fel de intampinare sa trimit eu?
sa motivez de ce nu am depus recurs?
mentionez ca dosarul se afla deja la curtea de apel bucuresti
multumesc de ajutor