Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa timbru recurs
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa timbru recurs

o rugaminte va rog...
Acum un an de zile mi s-a admis recursul impotriva Comisiilor Locale si Judetene in obtinerea unui titlul de proprietate si desigur obtinerea de daune cominatorii.
Dupa ce am obtinut si decizia instantei (a tribunalului, respectiv) am depus cerere, taxa si timbru in vederea investirii. Mi s-a respins pe motiv ca daunele cominatorii trebuie transformate in daune compensatorii (desi parerile vis-a-vis de acest subiect sunt impartite). Am introdus recurs la tribunalul judetului si acum mi-a amanat pronuntarea pana timbrez si platesc taxa de timbru aferente.
Intrebearea mea este : CAT ANUME TREBUIE SA PLATESC CA SI TAXA DE TIMBRU SI TIMBRELE JUDICIARE IN VALOARE DE CAT TREBUIE SA FIE?!
Multumesc, foarte mult!
Instanta de recurs nu v-a pus in vedere cu cat sa timbrati? De regula, recursul se timbreaza cu jumatate din taxa de timbru de la fond.
taxa de timbru se plateste in functie de cuantumul pretentiilor.
Actunea in fond a fost pe fond funciar. Ceea ce e netaxabil. Recursul pt sentinta din fond, la fel, tot netaxat a fost. Acum am atacat cu recurs, incheierea data de camera de consiliu vis-a-vis de cererea mea de a investi decizia din recurs in care a fost admisa cererea ce a avut obtinearea de daune cominatorii de la Comisiile Locala si Judeteana. Cuantumul nu a fost stabilit.. doar ca ii obliga la daune cominatorii de 50 lei/zi intarziere pana la emiterea titlului.
Tocmai din cauza asta imi e neclar cu cat timbrez?!
Recursul se timbreaza cu jumatate din taxa platita cand ati timbrat cererea de investire cu formula executorie a deciziei. Daca ati platit taxa de timbru pentru investirea cu formula executorie, in recurs platiti juatate din acea taxa.Se aplica aceeasi regula ca si pentru timbrajul unui recurs formulat impotriva unei sentinte.
Dar, asa cum va spuneam, instanta de recurs citeaza, de regula recurentul pentru primul termen de judecata , cu mentiunea de a achita taxa de timbru in cuantum de....si timbru judiciar.
dandanaua, utilizator