avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1666 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cum declar falimentul unui srl?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cum declar falimentul unui srl?

am 6000 lei plata tva si cam atat ca si datorii. unde si cum se declara falimentyul unui srl?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Amironesei , Consilier juridic 13:28, 18 Mai 2010
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara.
Deci,dupa cum s-a mai spus cererea o adresati Tribunalului judetean,Sectia Comerciala,la Biroul Falimente, platind o taxa de 120 de lei +0,3 lei.
Mare atentie ca intrarea in faliment nu presupune neaparat scaparea de datorii. Se poate ca aceasta datorie sa fie stabilita in sarcina administratorului.
Daca merge pe legea 85 nu trebuie sa ai ba o datorie care sa depaseasca pragul minim stabilit de lege, respectiv 30.000 lei?
ioana_larisa a scris:

Daca merge pe legea 85 nu trebuie sa ai ba o datorie care sa depaseasca pragul minim stabilit de lege, respectiv 30.000 lei?

Sper ca dintr-o erorare de redactare ati scris cuvintul ba
Daca cititi legea 85 pragul minim este impus doar creditorilor pentrua a cere insolventa unui debitor
Pentru ca un debitor sa isi ceara insolventa acesta trebuie sa fie bineinteles in insolventa si atat

Alte discuții în legătură

Diferenta intre insolventa si faliment redstyle redstyle buna ziua! avem o societate care a fost bagata in insolventa ptr suma de 1 mil vechi ..procesul abia s-a incheiat ..iar acum in urma recursului sentinta a ... (vezi toată discuția)
Datorii la bugetul de stat petridean petridean sunt administrator la sc gilema service aiud,si am datorii la stat in val. de 31000 lei,ele s-au adunat din 2006.V-as ruga sa-mi spuneti ce este de ... (vezi toată discuția)
Faliment ContSters69698 ContSters69698 Daca sunt asociat la un S.R.L., si firma are datorii de 70000 RON la un furnizor, dar nu are datorii la stat, firma furnizoare poate declansa ... (vezi toată discuția)