Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... cum declar falimentul unui srl?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

cum declar falimentul unui srl?

am 6000 lei plata tva si cam atat ca si datorii. unde si cum se declara falimentyul unui srl?
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara.
Deci,dupa cum s-a mai spus cererea o adresati Tribunalului judetean,Sectia Comerciala,la Biroul Falimente, platind o taxa de 120 de lei +0,3 lei.
Mare atentie ca intrarea in faliment nu presupune neaparat scaparea de datorii. Se poate ca aceasta datorie sa fie stabilita in sarcina administratorului.
Daca merge pe legea 85 nu trebuie sa ai ba o datorie care sa depaseasca pragul minim stabilit de lege, respectiv 30.000 lei?
ioana_larisa a scris:

Daca merge pe legea 85 nu trebuie sa ai ba o datorie care sa depaseasca pragul minim stabilit de lege, respectiv 30.000 lei?

Sper ca dintr-o erorare de redactare ati scris cuvintul ba
Daca cititi legea 85 pragul minim este impus doar creditorilor pentrua a cere insolventa unui debitor
Pentru ca un debitor sa isi ceara insolventa acesta trebuie sa fie bineinteles in insolventa si atat