avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract prestari servicii intre 2 srl-uri
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract prestari servicii intre 2 srl-uri

buna ziua,as dori daca se poate niste lamuriri in privinta unui contract de prestari servicii intre 2 srl-uri in vederea efectuarii unei lucrari de constructii.aceste 2 srl-uri am semnat un contract de prestari servicii pt efectuarea unei lucrari ,in urma unor probleme avute de beneficiar aceste lucrari nu au mai inceput ,insa o parte din suma stabilita din contract a fost deja virata in contul celui care urma sa efectueze lucrarea respectiva si a fost emisa si factura cu tot cu tva .acest contract nu este autentificat la notar din cate stiu eu.acum nedumerirea mea este daca cel care a virat banii in contul firmei ce urma sa efectueze lucrarea mai are vreun drept legal sa isi ceara banii inapoi ,mentionez ca lucrarea nu sa mai efectuat din cauza lui.
cam atat stiu.daca ma puteti lamuri putin in privinta asta daca mai este nevoie de alte detalii am sa incerc sa vi le ofer.
Cel mai recent răspuns: mrs templar , utilizator 11:21, 10 Mai 2010
trebuie sa va duceti la un avocat cu toate contractele pt a studia clauzele acestora si pt a va da un raspuns corespunzator
Daca in contractul respectiv nu se dispune ca suma platita cu titlu de avans se retine cu titlu de despagubiri in cazul in care se ajunge la imposibilitatea de executare a acestuia din culpa exclusiva a beneficiarului, atunci suma se returneaza acestuia, daca se prevede atuci se aplica respectiva caluza contractuala.
Nu are nicio calitate notarul in speta comerciala de fata.
gabescu a scris:

Daca in contractul respectiv nu se dispune ca suma platita cu titlu de avans se retine cu titlu de despagubiri in cazul in care se ajunge la imposibilitatea de executare a acestuia din culpa exclusiva a beneficiarului, atunci suma se returneaza acestuia, daca se prevede atuci se aplica respectiva caluza contractuala.
Nu are nicio calitate notarul in speta comerciala de fata.

buna ziua ,in contractul respectiv nu este nici o clauza in care se spune despre acest lucru,ci doar valoarea totala a lucrarii nu este mnetionat nimik in acest sens despre avans si celelate.mai este trecuta o clauza penala in care spune ca, În cazul în care una dintre părţi nu îşi îndeplineşte obligaţiile contractuale sau şi le îndeplineşte în mod necorespunzător, se obligă să plătească celeilalte părţi penalităţi daune-interese în valoare de .....,nu stiu ce suma au trecut acolo.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract - se returneaza avansul? uisanata uisanata Buna ziua. va cer ajutorul in legatura cu un contract de proiectare. Am incheiat un contract de proiectare (eu sunt proiectantul) pentru executia unui ... (vezi toată discuția)
Reziliere contract prestari servicii cristyna_i cristyna_i Buna ziua, In ce conditii poate fi reziliat un contract de prestari servicii din partea mea avand in vedere ca trebuia incheiat din data de 10.04.2012, dar nu ... (vezi toată discuția)
Exceptia de neexecutare vero_b22 vero_b22 Am urmatoarea speta: s-a incheiat un contract de executie lucrari amenajare bucatarie, la 15 zile dupa incheierea contractului executantul nici macar nu s-a ... (vezi toată discuția)