avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1455 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua!
Sunt angajat la o firma iar aceasta m-a anuntat ca incepand cu 10 mai 2010 se va desfiinta postul meu de munca si in consecinta voi fi concediat. As dori sa stiu la cate zile de concediu de odihna am dreptul in conditiile in care perioada de preaviz incepe cu data de 10 Mai 2010? as dori sa va spun ca in anul 2009 am efectuat concediul de odihna in perioada 15 septembrie - 15 octombrie 2009. de cand se calculeaza concediul de odihna? de la 15 octombrie 2009 sau de la 1 ianuarie 2010? Si as dori sa imi dati si reglementarea legala in aceasta situatie. Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Isa Radov , Consultant resurse umane 14:43, 10 Mai 2010
Codul Muncii
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
CCMUNN 2007-2010
ART.56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.

Verificati in contractul dumneavoastra de munca cate zile de concediu de odihna aveti stipulate si faceti un calcul matematic; nr de zile de concediu intr-un an: 12 luni* luni lucrate
Va multumesc dar nu am ajuta. Vreau sa stiu simplu, daca se calculeaza de la data de 15 octombrie 2009 sau de la 1 ianuarie in cazul pe care l-am descris mai sus. si o reglementare legala in aceasta idee
Concediul de odihna se acorda pentru anul calendaristic 1.01 - 31.12 in fiecare an.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata concediului de odihna neefectuat la lichidare iuliana08 iuliana08 Din luna ianuarie 2009 lucrez la o firma. in anul 2009 nu am avut nici o zi de concediu si nici anul acesta pana acum. mi-am dat demisia in urma cu o sapt sia ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna Noelin Noelin In anul 2009 am avut dreptul la 27 de zile de concediu de odihna. In perioada 22.09.2009 - 31.12.2009 am fost in concediu medical si nu am reusit sa-mi ... (vezi toată discuția)
Concediu marinica71 marinica71 la cate zile de concediu am dreptul daca am 17 ani vechime? (vezi toată discuția)