Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna

Buna ziua!
Sunt angajat la o firma iar aceasta m-a anuntat ca incepand cu 10 mai 2010 se va desfiinta postul meu de munca si in consecinta voi fi concediat. As dori sa stiu la cate zile de concediu de odihna am dreptul in conditiile in care perioada de preaviz incepe cu data de 10 Mai 2010? as dori sa va spun ca in anul 2009 am efectuat concediul de odihna in perioada 15 septembrie - 15 octombrie 2009. de cand se calculeaza concediul de odihna? de la 15 octombrie 2009 sau de la 1 ianuarie 2010? Si as dori sa imi dati si reglementarea legala in aceasta situatie. Va multumesc!
Codul Muncii
Art. 140. - (1) Durata minimă a concediului de odihnă anual este de 20 de zile lucrătoare.
(2) Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
CCMUNN 2007-2010
ART.56. - (1) Salariatii au dreptul in fiecare an calendaristic la un concediu de odihna platit, de minimum 21 de zile lucratoare.

Verificati in contractul dumneavoastra de munca cate zile de concediu de odihna aveti stipulate si faceti un calcul matematic; nr de zile de concediu intr-un an: 12 luni* luni lucrate
Va multumesc dar nu am ajuta. Vreau sa stiu simplu, daca se calculeaza de la data de 15 octombrie 2009 sau de la 1 ianuarie in cazul pe care l-am descris mai sus. si o reglementare legala in aceasta idee
Concediul de odihna se acorda pentru anul calendaristic 1.01 - 31.12 in fiecare an.