Forum Discuţii juridice Executare silită Cand trebuie sa vand(donez) un teren inainte de a fi ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cand trebuie sa vand(donez) un teren inainte de a fi executat?

Buna ziua.
As dori sa stiu va rog cand ar fi ultimul moment in care ar trebui sa donez parintilor un teren in cazul in care voi fii actionat in instanta pentru o datorie de 15000 ron ,pentru a putea evita executarea acestuia,pentru a nu ramane fara teren.Dar nici nu as dori sa-l donez sau sa-l trec pe numele parintilor(sau al copilului meu) daca nu sunt dat in judecata.
Presupunere: In momentul in care primesc citatie de la tribunal precum,ca sunt actionat in instanta?Ei spun ca nu ma vor da in judecata daca le platesc esalonat aceasta suma(ceea ce si fac in momentul asta) dar nu as vrea sa ma ia pe nepregatite si sa am probleme.
Daca faceti plati esalonat, atunci ar trebui sa fie ok.

Cat priveste sustragerea unui bun de la executare, personal nu v-as sfatui.
Creditorul va poate desfiinta actele de instrainare incheiate in ultimii 3 ani, daca se dovedeste ca intentia dvs a fost aceea de a va sustrage de la executarea silita.
Cu cel putin3 ani inainte.
Eu mă gândesc că aţi putea să semnaţi un angajamentr în scris, prin care ei renunţă la dreptul de a îşi recupera debitul cu ajutorul instanţei judecătoreşti competente, în condiţiile în care efectuaţi plăţile eşalonat.
ªi neapărat să aveţi dovada plăţii, la fiecare plată făcută.
Poate vorbesc prostii, dar dacă există şi soluţia asta, cred că ar fi bună, ca şi măsură de precauţie.