Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte pentru intrare in tara cu copilul minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte pentru intrare in tara cu copilul minor

am o fetita care am nascut-o in italia;are 3 saptamani ,nu sunt inca casatorita.As dori sa stiu ce acte imi trebuie ca sa pot sa plec cu fetita acasa (in romania).
fulgulet13 a scris:

am o fetita care am nascut-o in italia;are 3 saptamani ,nu sunt inca casatorita.As dori sa stiu ce acte imi trebuie ca sa pot sa plec cu fetita acasa (in romania).

Ca sa intrati in Romania trebuie ca minorul sa aiba un pasaport individual. La iesire e problema: va trebuie si acordul tatalui (declaratie la notar) numai daca numele lui apare pe certificatul de nastere al copilului.
copilul e recunoscut de tata? care e cetatenia tatalui?
ati inregistrat nasterea la consulat, sau ii faceti pasaport italienesc?