Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legalizare hotarare judecatoreasca divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legalizare hotarare judecatoreasca divort

Buna ziua,
O hotarare de divort care s-a judecat ca apel la Tribunalul Bucuresti unde se legalizeaza: la judecatoria unde a fost deschisa initial actiunea sau la Tribunal? Mentionez ca:
- hotararea data de Tribunal in apel a modificat in parte dispozitiile hotararii initiale data la nivel de judecatorie;
- inauntrul termenului de recurs nu niciuna dintre parti nu a depus recurs;
- a expirat termenul in care se poate face recurs ;

Multumesc.
Daca a expirat termenul de recurs hotararea a ramas irevocabila.
Legalizarea hotararii se face la instanta de fond, adica la judecatorie.
Daniel Coman, Avocat
Hotararea judecatoreasca se legalizeaza ,prin cerere formulata la judecatorul de serviciu al instantei de fond,cea care a solutionat pentru prima data cauza,odata cu sosirea dosarului,de la instanta de apel,dupa redactarea hotararii.
Radu Gabrian, Mediator
La Judecatorie