Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... prezenta obligatorie?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

prezenta obligatorie?

sunt reclamanta intr-un proces de divort cu minori,dar nu prea imi permite programul sa stau jumatate de zi la tribunal cand e termenul.pot face ceva sa se prezinte doar avocata mea?
Puteti sa o imputerniciti printr-o procura autentica.
din pacate, va trebui sa va prezentati. doar pt motive temeinice puteti mandata avocatul.
sunteti in spital, privata de libertate, rezidenta in alta tara, de astea
gi-jane a scris:

din pacate, va trebui sa va prezentati. doar pt motive temeinice puteti mandata avocatul.
sunteti in spital, privata de libertate, rezidenta in alta tara, de astea

De acord cu doamna gi-jane.
Art. 614 C.proc.civ. prevede:
In fata instantelor de fond, partile se vor infatisa in persoana, afara numai daca unul dintre soti executa o pedeapsa privativa de libertate, este impiedicat de o boala grava, este pus sub interdictie sau are resedinta in strainatate; in aceste cazuri, partile se vor putea infatisa prin mandatar.