avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 508 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... prezenta obligatorie?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

prezenta obligatorie?

sunt reclamanta intr-un proces de divort cu minori,dar nu prea imi permite programul sa stau jumatate de zi la tribunal cand e termenul.pot face ceva sa se prezinte doar avocata mea?
Cel mai recent răspuns: luiza2008 , utilizator 21:26, 10 Mai 2010
Puteti sa o imputerniciti printr-o procura autentica.
din pacate, va trebui sa va prezentati. doar pt motive temeinice puteti mandata avocatul.
sunteti in spital, privata de libertate, rezidenta in alta tara, de astea
gi-jane a scris:

din pacate, va trebui sa va prezentati. doar pt motive temeinice puteti mandata avocatul.
sunteti in spital, privata de libertate, rezidenta in alta tara, de astea

De acord cu doamna gi-jane.
Art. 614 C.proc.civ. prevede:
In fata instantelor de fond, partile se vor infatisa in persoana, afara numai daca unul dintre soti executa o pedeapsa privativa de libertate, este impiedicat de o boala grava, este pus sub interdictie sau are resedinta in strainatate; in aceste cazuri, partile se vor putea infatisa prin mandatar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Judecata in lipsa mea jus7m jus7m am inaintat divortul si am primt termen in luna noiembrie totul a fost ok pana cand am gasit sa plec din tara la munca in strainatate ,am inteles ca se poate ... (vezi toată discuția)
Procura divort crlstl crlstl buna seara, ma poate ajuta cineva cu un model de procura, prin care se imputernicesc avocatul sa INTRODUCA actiunea de divort si sa ma reprezinte? Multumesc (vezi toată discuția)
Falsul in decleratii sperantagabi sperantagabi faptul ca intrun proces de divort isi inputerniceste un avocat , in fata unui notar , unde i se pune in vedere ca est obligat sa se prezinte la instanta ... (vezi toată discuția)