Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... un sfat va rog!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

un sfat va rog!

Sunt proprietar al unui apartament intr-un imobil format din 2 apartamente, unul la parter si celalat la etaj. avand intrari separate. In conformitate cu v-c detin cota indivizibila din partile si dependintele comune ale imobilului bloc, precum si dreptul de proprietate asupra suprafetei de teren de ,,,,, mp, respectiv cota indivizibila aferenta apartamentului.am citat din contract
cum pot sa ma separ de vecini? si sa ingradesc partea mea de teren.
ei nu pot ajunge in pod fara sa treaca pe la mine prin casa,
mentionez ca avem acelasi numar stradal.(daca asa se numeste)
avem mereu discutii pe diferite teme,,,,,,X-(
multumesc
problema se rezolva printr-o actiune pt. iesirea din indiviziune.
Un expert va putea face o demarcare teritoriala, si se poate ajunge la o solutie de construire a unei scai exterioare pt. urcat in pod.
dar procesul e lung si costisitor#-o
Si s-ar putea sa intampinati ceva probleme la dependintele comune - cred ca aici va aflati intr-o copropirietate fortata si pe toata durata existentei constructiei (sau pana vindeti:)).
Spun s-ar putea, pentru ca nu mi-e clara situatia blocului:)