Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... legalizare divort efectuat in alta tara !
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

legalizare divort efectuat in alta tara !

Am nevoie de legalizarea unui divort efectuat in alta tara pentru a ma putea recasatori in tara ! Doresc lamuriri in acest sens, eventual un avocat in Iasi !!!
Daca divortul a avut loc in strainatate, certificatul de divort trebuie transcris in evidentele de stare civila de la Primaria in raza domiciliului dv. ;)
trebuie efectuata procedura de exequatur !! competent este TB din raza de domiciliu a paratului .
Lamuriri in acest caz:
cetatean roman casatorit in tara cu cetateana romanca, plecat in strainatate, unde are loc divortul. Cetateanul roman traieste in strainatate si doreste sa se recasatoreasca cu o cetateanca romanca - in RO, dar pentru a se putea recasatori trebuie ca hotararea de divort din strainatate sa fie legalizata in tara, nefiind valabila in RO ! ... ce trebuie facut?
vi s-a mai raspuns, nu inteleg de ce va repetati . :(
trebuie sa demarati procedurile legale , pt. recunoastrea hotararii straine in Romania .