Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Divort in Romania, sot italian,sotie romanca
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Divort in Romania, sot italian,sotie romanca

in cazul initierii procedurii de divort intre cetatean italian si cetateanca romanca,din casatorie in italia,transcrisa in romania(amindoi avind rezidente in ambele tari).divort consensual,pot angaja un reprezentant legal pentru amindoi,in baza unei procuri facute de sotul italian si pot cere desfacerea casatoriei la tribunalul roman de care apartinem conform rezidentei?daca da,ulterior,sentinta va fi recunoscuta in italia?va trebui transcrisa,exact cum am facut pentru certificatul de casatorie?multumesc anticipat!
Divortul poate fi initiat de catre un avocat ( mandatar al unei reclamantului care locuieste in strainatate , conform procurii speciale ).

Paratul isi poate puncta pozitia procesuala prin intampinare.