Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in Romania sau Italia?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in Romania sau Italia?

O romanca casatorita legal de un an si jumatate in Italia cu un cetatean italian, are rezidenta in Italia . Casatoria a fost oficiata in Italia. Din aceasta casatorie nu a rezultat nici un copil. Acum romanca se afla in situatia unui divort iminent. Intrebarea este : Poate divorta in Romania avind in vedere ca s-a oficiat casatoria in Italia?
Multumesc anticipat.

O romanca casatorita legal de un an si jumatate in Italia cu un cetatean italian, are rezidenta in Italia . Casatoria a fost oficiata in Italia. Din aceasta casatorie nu a rezultat nici un copil. Acum romanca se afla in situatia unui divort iminent. Intrebarea este : Poate divorta in Romania avind in vedere ca s-a oficiat casatoria in Italia?
Multumesc anticipat.
Admin, administrator
In Italia, daca nu s-a declarat casatoria in Romania si sotia romanca nu mai domiciliaza in tara. Daca actualmente domiciliul conjugal este in Italia, divorteaza in Italia, daca aveau domicilii separate, ea in tara si el in Italia, putea introduce cererea la Instanta de domiciliu din Romania. Vezi si art.20 din L105/1992.