avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... Import China Cu EMS
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

Import China Cu EMS

Doresc sa import marfa electronica din China cu EMS,la sugestia companiei exportatore din China

Din ce am aflat pana acum EMS este posta nationala a Chinei, dar nu stiu sub ce legi funconeaza si care ar fii conditiile pentru a lucra sau a avea ''incredere '' sa primesc marfa prin EMS?
Stie cineva sau cunoasteti persoane care au facut acestr lucru?
Ultima modificare: Marți, 11 Mai 2010
descartees20, utilizator
Cel mai recent răspuns: freelancevoyager , utilizator 20:47, 3 Februarie 2011
Faptul ca iei prin EMS e ok. E posta Chineza. Marfa intra pe filiera postei romane automat, au contract intre ele. Chiar poti urmari coletul pe sistemul lor apoi pe posta romana pana la destinatie.
Nu stiu cum faci importul: import privat ( pentru utilizare personala) sau pe firma.
Pe firma iti trebuie inregistrare EORI la Autoritatea Vamala, inainte de a cumpara.
Si ultima chestie de la 28.01.2011, care nu e aici pe forum inca: "Conform ANV, pentru marfurile ce au ca tara de expeditie: China, Taiwan, Hong Kong, trebuie sa pregatiti urmatoarele documente, care vor fi solicitate de ANAF, prin intermediul Biroului Vamal:

1. Certificat de inregistrare.
2. Fisa 010 (Vector Fiscal)
3. Balanta de verificare luna Decembrie 2010
4. Declaratia 100 luna Decembrie 2010 cu ordinele de plata aferente
5. Declaratia 102 luna Decembrie 2010 cu ordinele de plata aferente
6. Declaratia 300 luna Decembrie 2010 cu ordinul de plata aferent
7.Jurnalul de cumparari luna decembrie 2010 (prima si ultima pagina)
8.Jurnalul de vanzari luna decembrie 2010 (prima si ultima pagina)
9. Permis de sedere/ carte de identitate

Ultima modificare: Joi, 3 Februarie 2011
freelancevoyager, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Import china ems descartees20 descartees20 Doresc sa import marfa electronica din China cu EMS,la sugestia companiei exportatore din China Din ce am aflat pana acum EMS este posta nationala a Chinei, ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare de servicii si marfa AndreiRB AndreiRB Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns avizat in urmatoarea problema: Am o I.I. neplatitoare de TVA infintata in urma cu 5 ani, moment in care Reg ... (vezi toată discuția)
Achizitii intracomunitare de servicii si marfa AndreiRB AndreiRB Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu un raspuns avizat in urmatoarea problema: Am o I.I. neplatitoare de TVA infintata in urma cu 5 ani, moment in care Reg ... (vezi toată discuția)