Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Lucrul la inaltime - contraindicatie medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Lucrul la inaltime - contraindicatie medicala

Vrau sa intreb ce mai poate face o persoana incadrata in munca ca macaragiu in cazul in care a primit aviz medical "contraindicat lucrul la inaltime" pe motiv ca a implinit varsta de 55 ani. De iesit la pensie nici vorba ca nu e grupa, de recalificare la fel , varsta fiind inaintata. Desi medical nu sunt probleme , conform HG. 355/2007, nu mai poti lucra la inaltime daca ai varsta sub 18 ani si peste 55 ani. Va rog sa-mi raspundeti daca exista legislatie in vigoare sa poti iesi la pensie cu meseria de macaragiu poduri rulante cu comanda din cabina, daca esti sanatos . Va multumesc
Legislatia privind pensionarea este aceeasi pentru toata lumea, indiferent de postul ocupat. Deci, in afara de conditia de grupa, nu exista alte prevederilegae care sa va poata ajuta.