Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Mi s-a interzis practicarea meseriei de catre Guvern
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Mi s-a interzis practicarea meseriei de catre Guvern

Am 56 de ani sunt de o viata macaragiu si in urma unor controale ITM la firma la care lucrez am fost dat jos de pe macara si trecut ca muncitor necalificat in depozit. Conducerea firmei a dat anunt pentru angajarea altui macaragiu cu varsta sub 56 de ani. Exista un Ordin al ministrului care interzice lucrul la inaltime pentru persoane peste 55 de ani.Nu stiu daca locul meu de munca (cabina inchisa cu scaun si chiar aer conditionat, e adevarat situat la 12 m inaltime) intra in aceeasi categorie cu cei care lucreaza la inaltime la vopsit de stalpi de inalta tensiune sau la intins de cabluri si stau atarnati in centuri de siguranta. Pana una alta eu am fost si sunt impiedicat sa-mi practic meseria chiar de catre ministrul muncii.
Ce cai de atac credeti ca am ? Firma vrea sa ma mentina pe postul de macaragiu, ITM-ul aplica doar un Ordin al ministrului. Eu pe cine pot da in judecata ? Am pierdut deja jumatate din salariu iar la varsta meu e greu sa ma recalific.Iar pana la pensie mai am 9 ani.Stie cineva exact actul normativ in cauza ?
aprov1961, utilizator
Conform Fisei postului,pe care o redau integral mai jos,orice angajat trebuie sa corespunda cerintelor acestei meserii.
Nu exista limita de varsta in nomenclatorul de meserii,ci mentiuni speciale privind starea de sanatate a persoanelor care au depasit o varsta ,ori au probleme de orice tip medicale(cardiologic in special)

Orice angajat trebuie sa aiba Fisa postului ,
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
FISA DE POST MACARAGIU
Nr.

Organizatia: SC ……………. SRL
Denumirea postului: macaragiu
Codul COR: 333301
Titularul postului:

Scopul postului ,activitati principale si responsabilitati :

Munca unui macaragiu consta în transportarea diferitelor greutati de la un loc la altul, prin folosirea unei macarale si a altor echipamente de ridicat, sau lucrul pe diferite macarale de constructie, alaturi de elemente de operare si semnalizare manuala si/sau prin telefon sau alte mijloace de comunicare.

ATRIBUŢIILE POSTULUI

o sa ridice greutatile prin folosirea diverselor cârlige, frânghii, lanturi speciale pentru ridicarea si manipularea încarcaturilor catre alte destinatii dorite,
o sa ajute la demontarea si la transportarea macaralelor / echipamentelor de ridicat,
o sa urmareasca siguranta operatiunii, precum si amplasarea macaralelor / a echipamentelor de ridicat în conditii de vreme schimbatoare, pe perioada orelor de program si în afara acestora,
o sa asigure întretinerea elementara a acestora.

DESFASURAREA ACTIVITATII
o în interiorul sau exteriorul cladirilor sau pe santiere de constructii,
o în uzine si în instalatii de transport, precum si la locurile de munca unde se impune ridicarea si manipularea de încarcaturi grele.

Sunt de asteptat expunerea la conditii de vreme schimbatoare si la zgomot / praf.

RESPONSABILITÃŢILE POSTULUI DE MUNCÃ
În raport cu aparatura şi materialele utilizate:

o se folosesc echipamente de control pentru diferite tipuri de macarale si elevatoare, precum si echipament si ustensile manuale pentru întretinerea lor curenta.

CERINTELE POSTULUI
Studii necesare:
o curs de specializare în domeniu, sa fi trecut de testul de manipulare si întretinere macara

APTITUDINI ªI DEPRINDERI NECESARE:

o abilitatea de a va concentra la locul de munca,
o reactii rapide,
o auto-disciplina,
o seriozitate,
o viziune spatiala,
o vedere buna
o auz bun.
:luck:
CONDIŢIILE POSTULUI DE MUNCÃ
Program de lucru:

Director, Titularul postului,

Data
------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Norme de exploatare a macaralelor turn (conform PT R1-2003)
Va recomand sa cititi Directivele UE care sunt obligatorii in legislatia muncii din Romania.

[ link extern ]

D-na Rodica , va multumesc pentru raspuns insa Fisa postului indicata de dv nu sta in picioare in fata unei HG deoarece nu este un act normativ. Mie mi se interzice practicarea meseriei de macaragiu conform HG 355/2007 care spune la nu stiu ce articol ca persoanele sub 18 ani si cele peste 55 de ani nu pot lucra la inaltime. Nu se face nici o referire la starea de sanatate. Daca s-ar face eu pot dovedi cu acte medicale ca nu am nici o afectiune in afara celor doua plombe la maseua de minte. Culmea ironiei este ca fac parasutism de 25 de ani dar nu ma pot urca la 12 m pentru a-mi practica meseria intr-o cabina de macara.
Iar Normele de exploatare a macaralelor turn (sau a podurilor rulante, in cazul meu) n-au nici o legatura cu subiectul.
aprov1961, utilizator
cititi cu atentie ,

H.G. 355/ 2007
www.iit.tuiasi.ro/regulatory/HG355-2007.pdf

si o sa va convingeti de prevederile legii.

si aici,

HG 37 - 2008 - pt.modif. HG 355-2007
www.arssm.ro/.../HG%2037%20-%202008%20-%20pt.modif..

Hotărâre nr. 355 din 11/04/2007-prevede la ANEXA Nr. 2

FIªA
de solicitare a examenului medical la angajare
Subsemnatul ...................................................................................................,
(numele şi prenumele)
angajator la întreprinderea/societatea comercială/unitatea ........................................................
..................................................................................................................,
adresa: ...........................................................................................................
tel.: ............................. fax: ......................., Cod CAEN şi domeniu de activitate: ..............
..................................................................................................................,
solicit examen medical de medicina muncii pentru:
ANGAJARE [ ] CONTROL MEDICAL PERIODIC [ ] ADAPTARE [ ]
RELUAREA MUNCII [ ] SUPRAVEGHERE SPECIALÃ [ ] LA CERERE [ ]
SCHIMBAREA LOCULUI DE MUNCÃ [ ] ALTELE [ ]
conform legislaţiei de securitate şi sănătate în muncă în vigoare, pentru:
domnul/doamna ..............................................., născut/ă la .......................................,
CNP: ............................, având profesiunea/ocupaţia de: ........................... şi care urmează a fi/
este angajat/ă în funcţia: ............................, la locul de muncă: ................................... din
secţia (atelier, compartiment etc.) ........................................................... .
Persoana examinată urmează să efectueze activitatea profesională la un loc/post de muncă ce prezintă riscurile
profesionale detaliate în Fişa de identificare a factorilor de risc profesional, anexată prezentei cereri.
Data .................... Semnătura şi ştampila angajatorului
...............................................

si la

ANEXA Nr. 3
Unitatea ............................ Subunitatea .....................
Adresa .............................. Adresa ..........................
Telefon ............................. Telefon .........................
FIªA
de identificare a factorilor de risc profesional
Denumirea postului: ............................................................................................
Secţia/Departamentul ...................................................... Atelierul ..........................
NAVETÃ: da [ ] câte ore/zi? [ ] nu [ ]
Descrierea activităţii: > În echipă: da [ ] nu [ ]
Nr. ore/zi [ ] Nr. schimburi de lucru [ ] Schimb de noapte [ ][ ] Pauze organizate [ ] sau nu [ ]
/Bandă rulantă [ ]
> Risc de: infectare [ ] /electrocutare [ ] /înaltă tensiune [ ] /joasă, medie tensiune [ ] / înecare [ ]
/asfixiere [ ] /blocare [ ] /microtraumatisme repetate [ ] /lovire [ ] /muşcătură [ ] /zgâriere [ ] / strivire [ ]
/tăiere [ ] /înţepare [ ] /împuşcare [ ] /ardere [ ] /opărire [ ] /degerare [ ] /mişcări repetitive [ ]
> Alte riscuri: ................................................................................................
Conduce maşina instituţiei: da [ ][ ]nu [ ] Dacă da, ce categorie: .............................................
Loc de muncă: în condiţii deosebite [ ] /în condiţii speciale [ ] sector alimentar [ ] port-armă [ ]
Operaţiuni executate de lucrător în cadrul procesului tehnologic:
................................................................................................................
Descrierea spaţiului de lucru: > Dimensiuni încăpere: L............l..............H...............m
> Suprafaţă de lucru: verticală [ ] orizontală [ ] oblică [ ]
> Muncă: în condiţii de izolare [ ] /la înălţime [ ] la altitudine [ ] /în mişcare [ ] /pe sol [ ] / în aer [ ]
/pe apă [ ] /sub apă [ ] /nişă [ ] /cabină etanşă [ ] /aer liber [ ] /altele:
Efort fizic: mic [ ][ ] mediu [ ][ ] mare [ ][ ] foarte mare [ ][ ]
Poziţie preponderent: ortostatică/în picioare [ ] aşezat [ ] aplecată [ ] mixtă [ ] /Poziţii forţate: da [ ]
nu [ ] Dacă da, ce tip: ...........................................................................................
Poziţii vicioase: ..............................................................................................
Gesturi profesionale: ..........................................................................................
Suprasolicitări: vizuale [ ] auditive [ ] stres neuropsihic [ ]
Suprasolicitări osteomusculoarticulare: da [ ] nu [ ] Dacă da, ce articulaţii: coloana vertebrală (cervicală,
toracală, lombară) [ ] membre superioare (umăr, cot, pumn) [ ] membre inferioare (şold, genunchi, gleznă) [ ]
Manipulare manuală a maselor: dacă da, precizaţi caracteristicile maselor manipulate: ridicare [ ] coborâre [ ]
împingere [ ] tragere [ ] purtare [ ] deplasare [ ]
................................................................................................................
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
Agenţi chimici: (enumeraţi mai jos < L.A. > L.A. Fp C P
şi bifaţi caracteristicile lor)*)
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
......................................... ......... ......... ......... ......... .........
───────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────
*) Legendă: L.A. = Limite admisibile / Fp = Foarte periculos / C = Cancerigen / P = Pătrunde prin piele (Puteţi
ataşa fişei un tabel separat.)
Agenţi biologici: ............................................................. Grupa ..........................
Agenţi cancerigeni: ............................................................................................
Pulberi profesionale: [ ] < L.A. [ ] > L.A.
...................... .................... [ ] [ ]
Zgomot profesional: < L.A. [ ] / > L.A. [ ] /Zgomote impulsive da [ ] /nu [ ]
Vibraţii mecanice: < L.A. [ ] / > L.A. [ ]
Microclimat (conform actelor normative în vigoare):
TEMPERATURA AERULUI: ............................................
> VARIAŢII REPETATE DE TEMPERATURÃ: da [ ] nu [ ]
PRESIUNEA AERULUI: ..............................................
UMIDITATE: ......................................................
Radiaţii: da [ ] nu [ ] Dacă da:
Radiaţii Ionizante < L.A. [ ] > L.A. [ ] Dacă da, se va completa partea specială:
PARTE SPECIALÃ PENTRU EXPUNEREA PROFESIONALÃ LA RADIAŢII IONIZANTE:
Data intrării în mediu cu expunere profesională la radiaţii ionizante: Z

urmeaza toate anexele pe care le prevede legea ,Publicat: MO 332 din 17/05/2004
Actualizat la: 21.01.2008
Acte care au modificat/completat documentul:
H.G. nr. 37/2008 publicată în MO nr. 45 din 21/01/2008.

puteti sa studiati/cititi si

[ link extern ] /

pentru a va convinge cu privire la standardele de varsta cu privire la meseria de macaragiu

Succes!
Inca odata va multumesc d-na Rodica dar...inca odata dar.
Dv imi trimiteti un model al unui dosar medical facut LA ANGAJARE.
In schimb eu sunt angajat acum 30 de ani si am fost dat jos de pe macara in urma aparitiei HG 355/2007 care la Fisa 123 aliniatul ultim prevede intr-adevar interdictia de a lucra la inaltime a persoanelor peste 55 de ani si sub 18 ani.
Am primit ieri un raspuns evaziv de la noul ministru al muncii in care d-na ministru ma asigura ca ,,in curand situatia dv va fi rezolvata de aparitia HG 1169/12 dec 2011 publicata in Monitorul oficial 873/2011"
Nu inteleg eu bine cum adica ,,in curand" deoarece 12 decembrie a trecut demult. Poate trebuia sa spuna ,,situatia dv a fost rezolvata" sau poate trebuie sa astept un anume termen de intrare in vigoare a HG-ului dupa publicare.
Oricum ar fi, asta este inca o dovada ca legislativul nostru doarme in banci. Am pierdut trei ani de zile lucrand ca necalificat fara sa mai iau in calcul pierderea financiara de 18000 lei in cele 36 de luni. Si inca nu mi-am intrat in drepturi; seful de la Resurse mi-a zis azi ca raspunsul ministrului este pentru mine nu pentru el.