Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Formalitati legale detasare salariat de la un alt ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Formalitati legale detasare salariat de la un alt punct de lucru

Buna ziua,care sunt formalitatile legale care trebuie sa le fac daca vreau sa detasez, pentru perioada verii cativa salariati de la un punct de lucru din Bucuresti la un alt punct de lucru la Mangalia (in cadrul aceleiasi firme) ?
Faceti act aditional de schimbare a locului de munca, urmand ca virarea impozitului pe salarii si celelate declaratii sa le faceti pentru salariatii detasati, la punctul de lucru respectiv.
1. Conform art.45 din Codul muncii detasarea inseamna schimbarea temporara a locului de munca la alt angajator.
2. La dvs. este vorba de delegare, asa cum spune Codul muncii:
Art. 42. - (1) Locul muncii poate fi modificat unilateral de catre angajator prin delegarea sau detasarea salariatului intr-un alt loc de munca decat cel prevazut in contractul individual de munca.
(2) Pe durata delegarii, respectiv a detasarii, salariatul isi pastreaza functia si toate celelalte drepturi prevazute in contractul individual de munca.
Art. 43. - Delegarea reprezinta exercitarea temporara, din dispozitia angajatorului, de catre salariat, a unor lucrari sau sarcini corespunzatoare atributiilor de serviciu in afara locului sau de munca.
Art. 44. - (1) Delegarea poate fi dispusa pentru o perioada de cel mult 60 de zile si se poate prelungi, cu acordul salariatului, cu cel mult 60 de zile.
(2) Salariatul delegat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de delegare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil.

Va multumesc pentru raspunsuri.
buna ziua ,
o intrebare , pentru detasati cine depune fisa fiscala ,angajatorul sau unitatea unde este detasat angajatul ? multumesc (se poate o baza legala sa-i comunic responsabilului din firma )
Fisa fiscala pentru salariatii care au fost detasati la o alta unitate se completeaza de unitatea care a incheiat contractele de munca cu acestia. In situatia in care plata venitului salarial se face de unitatea la care salariatii au fost detasati, angajatorul care i-a detasat comunica angajatorului la care acestia sunt detasati date referitoare la deducerea personala la care este indreptatit fiecare salariat, precum si eventualele modificari ale acesteia aparute in cursul anului. Pe baza acestor date unitatea la care salariatii au fost detasati intocmeste statele de salarii, calculeaza impozitul si transmite lunar unitatii de la care au fost detasati informatii privind venitul brut realizat, alte deduceri, venitul baza de calcul, precum si impozitul retinut pentru angajat, in scopul completarii fisei fiscale.
Ordin 2293/03.12.2007 - pentru aprobarea modelului si continutului fisei fiscale privind impozitul pe veniturile din salarii, publicat in Monitorul Oficial, Partea I nr. 866 din 18.12.2007
Cornel Vasile, Consilier juridic