Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... privilegiile
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

privilegiile

buna ziua.
am si eu o intrebare referitoare la privilegiul asupra imobilelor inscris in art.1737 cod civil, potrivit caruia printre Creditorii privilegiati asupra imobilelor este si Vanzatorul pe imobilul vindut, pentru plata pretului.
intrebarea este: care este termenul de prescriptie in ceea ce priveste privilegiile sau acest caz in particular?

multumesc.
Privilegiul acordat vanzatorului pentru plata pretului reprezinta un drept de preferinta acordat vanzatorului care nu a primit integral pretul vanzarii, care ii acorda acestuia posibilitatea de a veni la distributia pretului inaintea altor creditori de rang mai mic.
Vanzatorul care nu a primit pretul integral, devine creditor privilegiat si isi va recupoera creanta inaintea creditorului ipotecar sau a creditorului chirografar, respectiv a celui care nu are nicio garantie cu privire la creanta sa.
De altfel, creanta vanzatorului se va inscrie in Cartea Funciara a imobilului, din oficiu.
Termenul de prescriptie este acelasi, cel de 3 ani, atat pentru creditorul privilegiat, cat si pentru ceilalti creditori.