Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... alocatia pentru copiii a caror parinti muncesc in ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

alocatia pentru copiii a caror parinti muncesc in strainatate

VIN CU O INTREBARE LA DUMNEAVOASTRA,MUNCESC IN SPANIA DE 11ANI IEU SI SOTIA LEGAL.CE PROCEDURA TREBUIE SA URMEZ PENTRU A BENEFICIA DE ALOCATIA SPANIOLA PENTRU FETITA NOASTRA.AUZEAM CEVA DE UN FORMULAR 411 CINE TREBUIE SA-L COMPLETEZE.VA ROG SA-MI DA-TI NISTE DETALI.
VA MULTUMESC.
Ar trebui sa va adresati autoritatilor spaniole, intrucat contributiile acolo au fost virate..nu la statul roman.
Mergeti la primaria din localitatea unde munciti in Spania, cu contractul de munca. Acolo va vor da niste formulare de completat, le trimit cei de acolo in Romania pt a fi parafate si veti primi alocatia.
Puteati sa faceti lucrul asta de mult. Sa intrebati daca e posibil sa primiti si retroactiv.
Daca copilul nu are cetatenie spaniola nu va primi din cate stiu...
Dar, sa mearga si sa intrebe.Nu are nimic de pierdut.
@avocat_lascoschi@yahoo.com

In prezent se acorda alocatii de catre mai multe state ( Elvetia, Germania, Spania etc) daca unul dintre parinti ( cetatean al altei tari) lucreaza cu contract de munca, si chiar daca minorul ( cetatean al altei tari) nu locuieste cu acest parinte in tara respectiva. De mentionat ca nu e o suma de lepadat, porneste de la 200 si ceva de euro ( depinde de tara - in Elvetia franci elvetieni in contravaloarea a 400 euro).
Ana-Maria Dutescu, Avocat