Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Ce inseamna?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Ce inseamna?

Ce inseamna infractiune de bancruta?
Fapta unui comerciant de a gestiona incorect patrimoniul de care dispune pentru a-i pagubi pe creditorii sai, fapt pentru care a incetat platile si a fost declarat in stare de faliment.
Urmatoarele fapte atrag bancruta frauduloasa : sustragerea sau falsificarea registrelor ; distrugerea, tainuirea sau diminuarea activului, declararea frauduloasa a pasivului care sa infatiseze datorii inexistente. Savarsirea unor fapte de natura bancrutei frauduloase se pedepseste cu inchisoare, cu interzicerea dreptului de a mai exercita profesiunea de comerciant si interzicerea dreptului de a mai intra in localurile de bursa.
Ana-Maria Dutescu, Avocat
Buna seara .
Poate fi simpla sau frauduloasa .
Este prevazuta la art.143 ,alin.1 si 2 din Legea nr.85/2006 si anume :
(1) Infractiunea de bancruta simpla se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la un an sau cu amenda si consta neintroducerea sau introducerea tardiva, de catre debitorul persoana fizica ori de reprezentantul legal al persoanei juridice debitoare, a cererii de deschidere a procedurii in termen, care depaseste cu mai mult de 6 luni termenul prevazut la art. 27.
(2) Constituie infractiunea de bancruta frauduloasa si se sanctioneaza cu inchisoare de la 6 luni la 5 ani fapta persoanei care:
a) falsifica, sustrage sau distruge evidentele debitorului ori ascunde o parte din activul averii acestuia;
b) infatiseaza datorii inexistente sau prezinta in registrele debitorului, in alt act sau in situatia financiara sume nedatorate, fiecare dintre aceste fapte fiind savarsite in frauda creditorilor;
c) instraineaza, in frauda creditorilor, in caz de insolventa a debitorului, o parte din active.
Extras din Legea nr.85/2006.

Marius Bote
lichidator judiciar.
De cand se socotesc cele 6 luni?Am o firma care nu a mai facut miscare de vreo 4 luni,am datorii la banci, la stat,dar s-au si executat bunuri din firma pt.stingere debit de la finante.Doresc sa deschid procedura de insolventa,fara reorganizare.Ma poate acuza cineva de ceva,ma refer la bancruta
Cele 6 luni se socotesc de cand constatati ca sunteti in insolventa, conform art.3.alin.1. din Legea 85/2006.