Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie CCC-principiul contributivitatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie CCC-principiul contributivitatii

buna ziua,
in legatura cu masura care urmeaza sa fie luata de Guvern privitor la indemnizatia pentru cresterea copilului (o suma fixa in loc de 85%), in cazul unei actionari in justitie se poate invoca principiul contributivitatii? Nu mi se pare corect ca toate mamicile sa beneficieze de acelasi cuantum valoric atata timp cat salariile lor si implicit contributiile obligatorii sunt diferite. do=in experienta dvs ce sanse de castig ar avea o asemenea actiune?
multumesc
Daca se va aplica reducerea si pentru indemnizatiile deja in plata atumci puteti sa va bazati actiune pe principiul neretroactivitatii si cel al drepturilor cistigate, daca este vorba de o indemnizatie in viitor puteti sa invocati acest principiu, insa trebuie sesizata Curtea Constitutionala cu privire la neconstitutionalitatea unui asemenea act normativ