Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general OBIECTIVE EXPERTIZA CONTABILA
Discuție deschisă în Contabilitate în general

OBIECTIVE EXPERTIZA CONTABILA

Dragi colegi,
am urmatoarea situatie : ag eco X nu mi-a livrat toate bunurile ce faceau obiectul contractului, aveam contract abonament, trebuia sa livreze 10 buc/luna dar livra doar 3 ca ata ceream noi pt ca nu consumam mai mult, dar cand venea factura, noi aveam de plata 10 buc conf. contractului.........si tot asa pana ne-am suparat si am ajuns in instanta. ne judecam. am cerut expertiza contabila , vreau sa demonstrez ca exista bunuri aflate in stoc . dar ce inrebari sa pun?? ce obiective sa-i precizez contabilului?? dvs. fiind de specialitate poate ma destupati si pe mine.
multam.
sunt semnaturi pe factura la locul prevazut care sa confirme ca ceea ce este facturat a fost si primit? daca nu sa faceti reclamatie bazandu-va pe nota de receptie.
OF, da avem facturi semnate de primire in care era trecuta valoarea tuturor bidoanelor pe 1 luna, dar ai nostri nu si-au data seama decat dupa mult timp. ideea e ca reprez soc noatre sunau si faceau comanda lunar de 5 buc nu 10 cat era prevazut in abonament si au crezut ca li se factureaza cele 5 buc. cat era comanda, in schimb, furnizorul factura cnf. contractului 10 buc , abia cand ne-am prins de situatie, le-am cerut un punctaj contabil cu bucatile ramase in depozit la ei, au recunoscut ca au livrat mai putin dar nu au specificat concret cu cat mai putin..................si uite asa am ajuns in instanta.
deci ce sa-l pun pe expert sa verifice??? stocuri din gestiune,
Da, stocurile... si totusi poate mai gasiti vreo "portita" in contract care sa va cu ajute la faptul ca comanda era reinoita lunar, din pacate telefonic in cazul dvs. Spun din pacate pt ca eu solicit departamentului aprovizionare sa transmita comanda prin fax si sa fie confirmata de furnizor, astfel e mai greu sa existe neintelegeri ...
Contabilul a facut punctajul cu respectivul furnizor la 31.12.2006? Sper sa nu fi acceptat soldul ...
nu cred ca intereseaza pe nimeni ce a facut societatea cu bunurile achizitionate, faptul ca sunt in stoc sau nu. consider ca este mai important sa va axati pe faptul ca a primit sau nu a primit.
Daca puteti demonstra ca nu au intrat buc respective in unitate, si nu exista probe prin care sa fi cerut mai putine buc...Sau sa gasiti o cale de a motiva ca ati achizitionat mai putine buc deoarece nu corespund din punct de vedere calitativ
problema e ca daca s-a facut abonament se plateste abonamentul, indiferent daca folosesti tot ce e inclus in abonament sau nu.:O
De exemplu daca la o firma de telefonie ai 50 min. gratuit, indiferent daca le folosesti sau nu tot atat platesti:((
nu cunosc clauzele contractuale, asa ca mi-am dat cu presupusul la ceea cew ati scris dvs.;)