Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... deschidere procedura insolventa debit 250 ron
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

deschidere procedura insolventa debit 250 ron

in cazul in care lichidatorul numit de registru constata ca societatea supusa lichidarii are debit doar 200 ron catre DGFPS si asociatul nu poate fi gasit este in drept sa ceara deschiderea procedurii?S-au este obligat sa faca cerere la DGFPS pentru anulare debit conf Cod Fiscal(cheltuielile ocazionate de executare depasesc debitul)
Da. Si aceasta deoarece Legea nr. 85/2006 spune:

ART. 3
În înţelesul prezentei legi, termenii şi expresiile de mai jos au următoarele
semnificaţii:
1. insolvenţa este acea stare a patrimoniului debitorului care se caracterizează
prin insuficienţa fondurilor băneşti disponibile pentru plata datoriilor certe,
lichide şi exigibile:
a) insolvenţa este prezumată ca fiind vădită atunci când debitorul, după 30 de
zile de la scadenţă, nu a plătit datoria sa faţă de unul sau mai mulţi creditori;
b) insolvenţa este iminentă atunci când se dovedeşte că debitorul nu va putea
plăti la scadenţă datoriile exigibile angajate, cu fondurile băneşti disponibile la
data scadenţei;
......
5. debitorul este persoana fizică sau persoana juridică de drept privat, care
face parte din una dintre categoriile prevăzute la art. 1 şi care este în stare de
insolvenţă;
....
12. cuantumul minim al creanţei, pentru a putea fi introdusă cererea
creditorului
, este de 30.000 lei, iar pentru salariaţi, de 6 salarii medii pe
economie;
....

ART. 27
(1) Debitorul aflat în stare de insolvenţă este obligat să adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispoziţiilor prezentei legi, în termen de maximum 30 de
zile de la apariţia stării de insolvenţă.
(2) Va putea să adreseze tribunalului o cerere pentru a fi supus dispoziţiilor
prezentei legi şi debitorul în cazul căruia apariţia stării de insolvenţă este
iminentă.
....

ART. 143
(1) Constituie infracţiunea de bancrută simplă şi se pedepseşte cu închisoare
de la 3 luni la un an sau cu amendă neintroducerea sau introducerea tardivă, de către debitorul persoană fizică ori de reprezentantul legal al persoanei juridice
debitoare, a cererii de deschidere a procedurii în termen, care depăşeşte cu mai
mult de 6 luni termenul prevăzut la art. 27.
,
Multumesc!