Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nuda proprietate vs. uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nuda proprietate vs. uzufruct viager

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti mai in amanunt ce drepturi/obligatii au fiecare dintre cele doua pesoane: cea care detine nuda proprietate si cea care detine uzufructul viager (daca vreuna dintre cele doua persoane poate instraina sau nu bunuri si in ce conditii, daca poate inchiria locuinta, etc.) Va multumesc!
Nudul proprietar are o singura obligatie:
- sa nu il stanjeneasca pe uzufructuar in exercitarea drepturilor sale;
Si are ca drepturi:
- de a dispune de lucru ( dar cu respectarea uzufructului, adica poate instraina doar nuda proprietate);
- de a exercita toate actiunile care intereseaza proprietatea bunului ( de ex. actiune in revendicare);

Uzufructuarul are obligatiile:
- de a intretine lucrul ( reparatii de intretinere, reparatiile majore fiind in sarcina nudului proprietar);
- sa foloseasca lucrul intocmai ca si proprietarul insusi ( sa nu il deterioreze sau sa il lase sa decada, altfel se poate stinge uzufructul in temeiul abuzului de drept).

Si drepturi:
- de a se folosi de bun si de a-i culege fructele ( deci si inchiria);
- sa cedeze emolumentul ( beneficiul ) dreptului sau ( de ex. daca inchiriaza, poate ceda pretul chiriei altcuiva);
- de a intenta actiuni posesorii.
Dar vreunul dintre bunuri pote fi vandut de catre unul dintre ei fara acordul celuilalt?
Pretorian, utilizator
Da, se poate instraina nuda proprietate, am scris mai sus.

Cu alte cuvinte, nudul proprietar poate sa vanda, ipotecheze, doneze etc. Dar cine ar cumpara doar nuda proprietate? pt ca uzufructul nu se stinge prin instrainarea nudei proprietati, el subzista pana la decesul uzufructuarului si orice subdonanditor al nudei proprietati ( adica cine ar cumpara) trebuie sa il respecte.
Multumesc mult!