avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nuda proprietate vs. uzufruct viager
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nuda proprietate vs. uzufruct viager

Buna ziua! Va rog sa imi spuneti mai in amanunt ce drepturi/obligatii au fiecare dintre cele doua pesoane: cea care detine nuda proprietate si cea care detine uzufructul viager (daca vreuna dintre cele doua persoane poate instraina sau nu bunuri si in ce conditii, daca poate inchiria locuinta, etc.) Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Pretorian , utilizator 13:07, 12 Mai 2010
Nudul proprietar are o singura obligatie:
- sa nu il stanjeneasca pe uzufructuar in exercitarea drepturilor sale;
Si are ca drepturi:
- de a dispune de lucru ( dar cu respectarea uzufructului, adica poate instraina doar nuda proprietate);
- de a exercita toate actiunile care intereseaza proprietatea bunului ( de ex. actiune in revendicare);

Uzufructuarul are obligatiile:
- de a intretine lucrul ( reparatii de intretinere, reparatiile majore fiind in sarcina nudului proprietar);
- sa foloseasca lucrul intocmai ca si proprietarul insusi ( sa nu il deterioreze sau sa il lase sa decada, altfel se poate stinge uzufructul in temeiul abuzului de drept).

Si drepturi:
- de a se folosi de bun si de a-i culege fructele ( deci si inchiria);
- sa cedeze emolumentul ( beneficiul ) dreptului sau ( de ex. daca inchiriaza, poate ceda pretul chiriei altcuiva);
- de a intenta actiuni posesorii.
Dar vreunul dintre bunuri pote fi vandut de catre unul dintre ei fara acordul celuilalt?
Ultima modificare: Miercuri, 12 Mai 2010
Pretorian, utilizator
Da, se poate instraina nuda proprietate, am scris mai sus.

Cu alte cuvinte, nudul proprietar poate sa vanda, ipotecheze, doneze etc. Dar cine ar cumpara doar nuda proprietate? pt ca uzufructul nu se stinge prin instrainarea nudei proprietati, el subzista pana la decesul uzufructuarului si orice subdonanditor al nudei proprietati ( adica cine ar cumpara) trebuie sa il respecte.
Multumesc mult!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nuda proprietate si dreptul de uzufruct viager orhidea orhidea ce inseamna sa fiu nud proprietar impreuna cu fratele meu,in urma decesului mamei mele,iar tatal meu a primit dreptul de uzufruct viager (vezi toată discuția)
Se poate vinde, ipoteca un imobil cu nuda proprietate?! Arsys Arsys Buna, Detin un apartament cumparat de la bunicii mei iar pe contractul de vanzare cumparare este trecut Nuda Proprietate si \\"Noi,vanzatorii, declaram ca ... (vezi toată discuția)
Drepturile uzufructuarului in asociatia de proprietari cyan cyan In conditiile in care uzufructuarul a fost membru in asociatia de proprietari si continua sa locuiasca in imobil, mai are drepturile prevazute de Legea ... (vezi toată discuția)