Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... MOSTENIRE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

MOSTENIRE

BUNA ZIUA! as avea si eu mai multe intrebari legate despre o mostenire .Bunica mea umbla de foarte mult timp dupa o mostenire de 9 ha de care beneficieaza doar unul din 5 frati am obtinut de la primaria din comana o adeverina in care scrie ca tatal lor figureaza cu un teren nerestituit de 9 ha si mostenitorii lui ar fi doar unul din cei 5 frati.aceasta adeverinta a fost eliberata si pt a servi la prefectura orasului constanta in vederea acordarii despagubiri conform h.g.nr.1546/2004.stiu ca nu exista nici un act lasat de tatal lor in care sa desemneze un mostenitor.ce ar trebui sa facem in asemenea caz?
Bunica dumneavoastra a formulat cerere de reconstituire in baza vreunei legi funciare? (18/1991, 169/1997, 1/2000 sau 247/2005)?
S-a emis un titlu de proprietate pentru terenul care a apartinut strabunicului? Daca da, e emis pentru defunct cu mostenitori sau pe numele fratelui bunicii?
Daca nu s-a emis un titlu, exista macar o adeverinta provizorie de reconstituire?
justicemn a scris:

Bunica dumneavoastra a formulat cerere de reconstituire in baza vreunei legi funciare? (18/1991, 169/1997, 1/2000 sau 247/2005)?
S-a emis un titlu de proprietate pentru terenul care a apartinut strabunicului? Daca da, e emis pentru defunct cu mostenitori sau pe numele fratelui bunicii?
Daca nu s-a emis un titlu, exista macar o adeverinta provizorie de reconstituire?

uitati niste intrebari foarte pertinente care astepta un raspuns ce va ajuta la clarificarea situatiei dvs.. mai pun si eu una: in ipoteza ca sa emis titlul de proprietate cati ani au trecut de atunci daca acesta a fost emis doar pe numele unchiului dvs?
bunica mea nu a formulat o cerere de reconstituire, exista o adeverinta care aresta ca fratele e singurul mostenitor.el a facut singur cererea fratii nu au fost chemati.cererea a fost facuta in 2005. se mai poate face ceva?
Fratii nici nu trebuiau chemati...trebuiau sa mearga singuri sa faca cerere. Din pacate, motivatia cum ca "nu am facut cerere intrucat nu am stiut", desi de multe ori este adevarata si omeneste de inteles, nu prea are putere juridica in instanta.