Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... reevaluare bunuri mobile comune
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

reevaluare bunuri mobile comune

Buna Ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o indrumare in formularea unei contestatii la o reevaluare bunuri comune mobile.
Prima evaluare- ianuarie 2008, sub forma unui tabel in care sunt trecute nominal bunurile cu totaluri la sf de tabel: , coloana 1 Valoare de cumparare actualizata- 5000 lei, coloana 2: Uzura- 50 %, coloana 3 valoare ramasa in preturi actuale.2500 lei
Reevaluare aprilie 2010: , acelasi tabel dar fiecare bun comun evaluat cu cca 15 % mai mult in fiecare coloana...deci valoare de cumparare actualizata la aprilie 2010 5750 lei
Motivatia expertului din reevaluare este" la preturile de circulatie actuale sau p[rin aplicarea coeficientului de crestere al preturilor din ianuarie 2008 si pana in prezent"
Intrebarile mele pentru dstra:
1. pentru unele din bunurile comune( exemplu- televizor, masina de spalat) am avut chitante de achizitie in 2005 ( deci 3 ani inainte de prima evaluare) . Nu ar fi fost corect ca expertul sa mi treca valoarea mea din chitanta la evaluare? de ce a trecut in loc de 700 lei la televizor achizitionat in 2005 suma de 850 lei in evaluarea din ian 2008 si 900 in evaluarea din 2010?
Un televizor cumparat in 2005 cu 700 lei cu siguranta acum nu l-as vinde decat cu max 350 lei. Iar pretul in magazin este mai mic, pentru aceleasi caracteristici ale TV ului, ori expertul acum mi l-a evaluat la 900 lei?!
Cum pot formula contestatie pe aceasta problema???
a doua intrebare: fostul sot nu mai locuieste si nu a mai folosit bunurile comune din 2005, drept urmare a cerut ca obiectiv la expert evaluare uzura din 2005 pana in 2010.Expertul a calculat aceasta uzura raportat la anii de folosinta comuna/5 ani.
Este corecta cererea lui...cum pot sa o combat???
-Intrebarea 3: este corect ca in 2008 sa am valoare de 5000 lei a bunurilor comune si in 2010 de 5750 lei ?? Eu stiu ca bunurile gen tv, mas de spalat , frigider , etc se devalorizeaza tehnic., un tv model din 2005 care atunci l-am cumparat cu 700 lei...acum cu 700 lei pot cumpara unul mai bun...

Multumesc si va rog scuzati-mi faptul ca nu stap[ansc termenii expertiolor tehnici ca sa ma fac mai bine inteleasa.
Crina
Pai trebuie sa-i cereti expertului sa explice de ce a pornit de la noua valoare de nou (col. 1 - valoare de cumparare actualizata)(banuiesc ca este vorba de pretul de achizitie inmultit cu un coeficient - cel mai probabil indicele de inflatie comunicat de INSSE) cu ce indice a actualizat aceasta valoare de nou si pentru fiecare caz in parte sa combateti afirmatia expertului cu exemple si oferte concrete. Adica daca TV-ul Dvs cumparat in 2005 a costat 500 lei iar expertul a trecut in col 1 - valoare de cumparare actualizata suma de 655 lei (adica 500 * indice de actualizare) Dvs contestati aceasta valoare cu argumentul ca in oferta de la METRO luna mai 2010 un TV similar cu al DVS, (diagonala, tub, etc. eventual de la acelasi producator) costa 350 de lei. Adica valoarea de nou este de 350 lei si nu 650 lei. Apoi puteti contesta uzura propusa de expert . In sensul in care daca durata de viata normata a unui bun este de (sp. 5 ani in cazul unui TV ) inseamna ca dupa 5 ani uzura este de 100% . trebuie doar sa identificati caracteristicile recomandate de producator pt fiecare caz in parte. Ceea ce nu e usor. :)