Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... casa parinteasca
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

casa parinteasca

Ma aflu intr-un proces cu fratii mei urmat de partaj. Avocata mea dar si a lor ne-a sfatuit sa ne intelegem pe cale ameabila ca sa evitam unele cheltuieli. Daca ne intelegem fara sa mai aducem expert mai trebuie sa platim taxa de 3% pentru ca au trecut ceva ani de la decesul parintilor ?
Cred ca e vorba de taxa de timbru, pe care o platiti, dar o puteti recupera daca la primul termen depuneti o tranzactie in care mentionati cum v-ati inteles amiabil.
Daca au trecut mai mult de 2 ani de la decesul parintilor veti plati impozit de 2%, pe care nu il puteti evita in nici un fel.