Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Probleme cu vecinii!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Probleme cu vecinii!

Buna seara,

Am un vecin care mi s-a plans ca reclama la Primarie faptul ca am ciinii liberi in gradina unde imi pazesc stupii.Nimeni nu are gardul reparat de aceea cainii pot umbla linistiti pe toate proprietatile!Unii vecini sunt incantati ca nu le mai fura nimeni din gradina dar acesta care e putin mai departe de proprietatea mea e deranjat ca ii strica cainii straturile (si e singurul)pe care nu-l plac cainii :))Si ca o gluma ,are o varsta si nu are nici copiii si nici animalele nu le suporta!!
Ce sanctiuni sunt prevazute sau ce-mi poate face primaria din comuna daca sesizeaza acest vecin ca -i sunt stricate straturile de cainii mei?
Vreau niste sfaturi..........multumesc anticipat!
In raport de prejudicii,puteti fi obligata sa suportati contravaloarea acestora,conform art 998,999,1001 Codul civil
Multumesc!
Atentie sporita ,pentru ca este pacat ca necuvantatoarele sa suporte consecintele/manifestarile ,persoanelor care nu accepta existenta altor suflete,
Atentie de asemernea ca exista legea protectiei animalelor care obliga la detinatorul acestora la repararea daunelor cauzate de patrupede
Pe langa faptul ca puteti fi obligata la repararea daunelor provocate de animalele ce va apartin, vecinul care nu le iubeste le poate face si rau...astfel, daca le iubiti, protejati-le, reparati gardul despartitor cu al vecinului astfel incat cainii dv. sa nu se mai plimbe liberi pe terenurile altora.
Dv. v-ar placea sa aveti in gradina niste ceapa, marar, cartofi, rosii, fasole etc. si sa vina cainii vecinului sa se usureze pe munca dv.? Ati mai manca acele legume? Vecinii trebuie sa-i respecti ca pe tine insuti daca vrei sa fii respectat!
Eu sunt o mare iubitoare de animale, am avut si caini de talie mare dar...ceea ce tie nu-ti place, altora nu face... ;)
Multumesc tuturor insa ce am omis sa va spun e ca eu am gardul facut insa vecinii nu-l au...........am inteles mesajele si e adevarat dar eu sunt descoperita cu proprietatea tocmai din cauza vecinilor care nu si-au ingradit proprietatile si atunci.....Mie mi-au furat din gradina spalierii de la vie acum am stupii,remorca,masina pe cand ei au .........fiecare dupa puteri..........oricum mi-am spus punctul de vedere autoritatilor innainte ca altii sa faca plangere si am fost multumita de raspunsul primit!
O seara buna tuturor..........