Forum Discuţii juridice Executare silită calcul penalitati - urgentttttttttt
Discuție deschisă în Executare silită

calcul penalitati - urgentttttttttt

Am avut de platit un debit in valoare de 24597 ron catre o universitate, debit stabilit prin sentinta penala din 25.3.2003, universitatea constituindu-se parte civila pentru aceasta suma.
Prin sentinta s-a stabilit obligatia de plata a acestui debit precum si penalitati de 0.05% calculate citez "incepand cu data de 01.11.2002 (data inceperii procesului penal) si pana la zi"
Intrebarea mea...expresia pana la zi reprezinta data pronuntarii sentintei sau data achitarii integrale a datoriei....
A doua intrebare este daca valoarea penalitatilor poate depasi valoarea debitului, daca acest lucru nu este precizat in niciun fel in sentinta.
Pana la plata efectiva a sumei.
dar penalitatile pot depasi valoarea debitului??

legal nu , penalitatile nu pot depasi valoarea debitului scadent...daca , insa , un judecator poate accepta asta , se adauga si dobanda de referinta si rata inflatiei .
Daca nu este expres prevazut in contract, valoarea penalitatilor nu pot depasi restanta la care sunt aplicate.
In ceea ce priveste dobanzile produse de creantele constand in plata pretului,
daca acestea nu sunt contractual prevazute , nu pot fi impuse
multumesc pt raspuns...
ma puteti ajuta cu un articol de lege sau unde sa caut legat de faptul ca penalitatile nu pot depasi debitul