Forum Discuţii juridice Executare silită calcul penalitati - urgentttttttttt
Discuție deschisă în Executare silită

calcul penalitati - urgentttttttttt

Am avut de platit un debit in valoare de 24597 ron catre o universitate, debit stabilit prin sentinta penala din 25.3.2003, universitatea constituindu-se parte civila pentru aceasta suma.
Prin sentinta s-a stabilit obligatia de plata a acestui debit precum si penalitati de 0.05% calculate citez "incepand cu data de 01.11.2002 (data inceperii procesului penal) si pana la zi"
Intrebarea mea...expresia pana la zi reprezinta data pronuntarii sentintei sau data achitarii integrale a datoriei....
A doua intrebare este daca valoarea penalitatilor poate depasi valoarea debitului, daca acest lucru nu este precizat in niciun fel in sentinta.
OUG nr 39/2010
aniellecj a scris:

Am avut de platit un debit in valoare de 24597 ron catre o universitate, debit stabilit prin sentinta penala din 25.3.2003, universitatea constituindu-se parte civila pentru aceasta suma.
Prin sentinta s-a stabilit obligatia de plata a acestui debit precum si penalitati de 0.05% calculate citez "incepand cu data de 01.11.2002 (data inceperii procesului penal) si pana la zi"
Intrebarea mea...expresia pana la zi reprezinta data pronuntarii sentintei sau data achitarii integrale a datoriei....
A doua intrebare este daca valoarea penalitatilor poate depasi valoarea debitului, daca acest lucru nu este precizat in niciun fel in sentinta.

Cuantumul penalitatilor este cel stabilit prin sentinta penala, respectiv de 0,05% probabil pentru fiecare zi intarziere in neachitarea debitului.

Nu exista nici o "interdictie/clauza/dispozitie" prin care sa se specifice faptul ca penalitatile pot sau nu sa depaseasca debitul, iar OUG nr.39/2010 nu este aplicabila in speta.

Expresia "pana la zi" reprezinta data achitarii - de buna-voie sau prin executare silita.

Reactualizarea va fi efectuata de catre executorul judecatoresc in situatia unei executari silite si nu cred ca raportat la acel procent al penalitatilor, stabilit de catre instanta, penalitatile pot depasi debitul...faceti si dvs. un calcul estimativ si va veti convinge.

Daca trec 3 ani de la data ramanerii definitive si irevocabile a sentintei iar debitul nu a fost achitat, acesta se va prescrie insa nu cred ca este cazul sa va bazati doar pe acest fapt...termenul de prescriptie se mai poate si suspenda prin inceperea oricarui act de executare silita, de exemplu.

multumesc foarte mult pentru raspuns....
penalitatile au fost stabilite valoare de 28750 ron ... deci mai mari decat debitul, de 24597 ron
debitul a fost executat silit prin licitarea partii mele din imobilul in care locuiesc cu mama, parte mostenita dupa decesul tatalui, valoarea la care s-a vandut prin licitatie, adjudecata de creditor, a fost de 29821 ron in septembrie 2009
ieri am primit instiintare la locul de munca unde angajatorul trebuie sa vireze pana la stingerea debitului ce reprezinta dobanzi si penalitati de 31.121 ron (suma mai mare decat s-a stabilit la inceperea executarii silite) o treime din veniturile pe care acesta mi le datoreaza. + 6120 cheltuilei materiale cu executarea