Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii perioada de 60 de zile concediu medical
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

perioada de 60 de zile concediu medical

Va rog sa-mi spuneti unde anume face referire stricta OUG 36 / 2010 la perioada de max 60 de zile concediu medical ( cumulat pe perioada unui an ) in loc de 90 de zile cum era inainte , pana la obtinerea prelungirii concediului de catre medicul expert / asigurari sociale?

Multumesc frumos!
Chiar nu stie nimeni? exista norme metodologice la aceasta ordonanta?
Normele metodologice sunt aprobate prin Ordinul 430/2010, publicat in MO nr.312 din 12,05.2010
aoricum dupa cum vad eu art.13 din OUG 158/2005 nu s-a modificat prin OUG 36/2010
ART. 13
(1) Durata de acordare a indemnizaţiei pentru incapacitate temporară de muncă este de cel mult 183 de zile în interval de un an, socotită din prima zi de îmbolnăvire.
(2) Începând cu a 91-a zi, concediul se poate prelungi de către medicul specialist până la 183 de zile, cu aprobarea medicului expert al asigurărilor sociale
dorelb, utilizator
Multumesc frumos!