Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda radar - ridicare permis
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda radar - ridicare permis

Buna ziua, am urmatoarea mica problema.

Un prieten a fost oprit de o patrula de politie dotata cu radar. I s-a incheiat un pv in care era specificata viteza de 110 km/h. Dupa cate am inteles(el era destul de nervos cand mi-a explicat iar eu nu m-am intalnit in trafic cu astfel de probleme), pe langa pv i s-a eliberat in locul permisului o dovada in care apare viteza de 108 km/h.
A semnat pv-ul cu mentiunea "nu am obiectiuni deocamdata". Are vre-o sansa daca se "leaga" de neconcordata dintre viteza de pe pv si viteza de pe bon?

Multumesc frumos,

Edit: cred ca am postat unde nu trebuie. Scuze.
ContSters61319, utilizator
Depasirea cu peste 50 km /h a vitezei legale se sanctioneaza si cu... ridicarea permisului ... asa ca nu are nicio relevanta faptul ca a circulat cu 108 sau cu 110 km/h. . Trebuie verificat daca p-vb incheiat respecta conditiile de fond si forma ....
Verificati daca la completarea procesului verbal,de catre agentul constatator exista motivele de nulitate prev.de art.15/17 din OG nr.2/2001