avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoatere minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoatere minor din tara

Buna ziua!
Paraintii minorului sunt casatoriti. Tatal lucreaza in strainatate (Germania), mama cu minorul vor sa mearga in vacanta la el. Trebuie pocura pt mama de a il scoate pe minor din tara? Mama nu are cu ce sa dovedeasca cu tatal e in strainatate.

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: Daniel Coman , Avocat 15:25, 13 Mai 2010
Tatal trebuie sa dea o declaratie autentica in fata unui notar
prin care-si da acordul ca minorul sa iasa din tara.
Ultima modificare: Joi, 13 Mai 2010
Daniel Coman, Avocat
Multumesc
hajnyci a scris:

Tatal lucreaza in strainatate (Germania), mama cu minorul vor sa mearga in vacanta la el.


Procura la Ambasada Romaniei din Germania.
Sau la consulatul Romaniei din Germania.
Sau poate merge la un notar in Germania sa dea
procura autentica, dupa care va trebui sa traduceti procura in tara.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasaport pt copil creatza_ani2008 creatza_ani2008 pt a face pasaport unui copil de 5 luni am nevoie de hotarare judecatoreasca ramasa definitiva prin care minorul a fost incredintat unuia dintre parinti, in ... (vezi toată discuția)
Procura minor Emiliaemi Emiliaemi Buna ziua,sotul este plecat in suedia,de sarbatori am dorii sa mergem la el,avem un copil minor si am nevoie de procura din partea lui ca sa il pot scoate din ... (vezi toată discuția)
Buna ! vreau sa ii fac copilului de 12 ani pașaport... sunt ... NicoVanea NicoVanea Buna ! Vreau sa ii fac copilului de 12 ani pașaport... Sunt divorțată, custodie comuna,însă tatăl copilului este la 400 km de noi și nu vrea sa vina in ... (vezi toată discuția)