Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... scoatere minor din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

scoatere minor din tara

Buna ziua!
Paraintii minorului sunt casatoriti. Tatal lucreaza in strainatate (Germania), mama cu minorul vor sa mearga in vacanta la el. Trebuie pocura pt mama de a il scoate pe minor din tara? Mama nu are cu ce sa dovedeasca cu tatal e in strainatate.

Multumesc,
Tatal trebuie sa dea o declaratie autentica in fata unui notar
prin care-si da acordul ca minorul sa iasa din tara.
Daniel Coman, Avocat
Multumesc
hajnyci a scris:

Tatal lucreaza in strainatate (Germania), mama cu minorul vor sa mearga in vacanta la el.

Procura la Ambasada Romaniei din Germania.
Sau la consulatul Romaniei din Germania.
Sau poate merge la un notar in Germania sa dea
procura autentica, dupa care va trebui sa traduceti procura in tara.