avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1414 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura minor

Buna ziua,sotul este plecat in suedia,de sarbatori am dorii sa mergem la el,avem un copil minor si am nevoie de procura din partea lui ca sa il pot scoate din tara,unde anume trebuie sa mearga acolo in suedia pt a face procura si de ce acte are nevoie?va multumesc
Ultima modificare: Vineri, 9 Noiembrie 2018
Emiliaemi, utilizator
Cel mai recent răspuns: Emiliaemi , utilizator 01:09, 10 Noiembrie 2018
Bună ziua,

Să încerce la ambasada României (sectia consulara) sau la orice notar, da procura, obtine apostilă și v-o trimite dvs. Aici o traduceti la un traducător autorizat și o puteti utiliza.

Succes,
Nu este vorba de o procura ci de o declaratie de acord.
ART. 30- Legea 248/2005 mod.si compl.
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România acetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
....................................................
b) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta numai dacă părintele
însoţitor prezintă o declaraţie a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate,
pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia sau,după caz, face dovada decesului celuilalt părinte;
......................................................
Multumesc pentru raspuns,si pentru a obtine acest acord unde trebuie sa mearga?deoarece am primit mai multe variante, si nu stiu care este cea corecta...la ambasada,la consulat,la notar. ..ideea e ca ambasada e f departe de el,si daca s ar putea la consulat sau la un notar ar fi super.multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Noiembrie 2018
Manuela Rășină, administrator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Se poate iesi din tara cu minorii in cazul incredintarii acestora mamei? Tyna2365 Tyna2365 Minorii sunt încredințați reclamantei spre crestere si educare si obligă paratul sa plateasca o pensie de 500 lei pe luna de fiecare minor , iar reclamanta ... (vezi toată discuția)
Iesirea minorului din tara mish mish Imi puteti spune daca un minor, aflat in ingrijirea mamei(sentinta judecatoreasca in urma divortului), poate iesi din tara(in vacanta) fara acordul scris al ... (vezi toată discuția)
Minor care paraseste in vacanta tara Oana Gabriela Oana Gabriela As dori sa stiu daca un minor este incredintat mamei, poate parasi tara impreuna cu mama fara acordul notarial de la tata si baza legala. Multumesc. (vezi toată discuția)