Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura minor

Buna ziua,sotul este plecat in suedia,de sarbatori am dorii sa mergem la el,avem un copil minor si am nevoie de procura din partea lui ca sa il pot scoate din tara,unde anume trebuie sa mearga acolo in suedia pt a face procura si de ce acte are nevoie?va multumesc
Emiliaemi, utilizator
Bună ziua,

Să încerce la ambasada României (sectia consulara) sau la orice notar, da procura, obtine apostilă și v-o trimite dvs. Aici o traduceti la un traducător autorizat și o puteti utiliza.

Succes,
Nu este vorba de o procura ci de o declaratie de acord.
ART. 30- Legea 248/2005 mod.si compl.
(1) Organele poliţiei de frontieră permit ieşirea din România acetăţenilor români minori numai dacă sunt însoţiţi de o persoană fizică majoră, în următoarele cazuri:
....................................................
b) minorului care este titular al unui document de călătorie individual ori, după caz, al unei cărţi de identitate/cărţi electronice de identitate şi călătoreşte în străinătate împreună cu unul dintre părinţi i se permite ieşirea în aceleaşi condiţii şi împreună cu acesta numai dacă părintele
însoţitor prezintă o declaraţie a celuilalt părinte din care să rezulte acordul acestuia cu privire la efectuarea de călătorii în străinătate,
pentru o perioadă care să nu depăşească 3 ani de la data întocmirii acesteia sau,după caz, face dovada decesului celuilalt părinte;
......................................................
Multumesc pentru raspuns,si pentru a obtine acest acord unde trebuie sa mearga?deoarece am primit mai multe variante, si nu stiu care este cea corecta...la ambasada,la consulat,la notar. ..ideea e ca ambasada e f departe de el,si daca s ar putea la consulat sau la un notar ar fi super.multumesc
Manuela Rășină, administrator