avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna -loc de munca nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna -loc de munca nou

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu o info ref la concediul de odihna , lucrez de 5 luni la o firma vreau sa stiu : beneficiez de cele 21 de zile de Co legale? sau cum se calculeaza la pers care au vechime mai putin de 1 an la un loc de munca?

Multumesc,
Cel mai recent răspuns: alexandradian_a@yahoo.com , utilizator 15:16, 13 Mai 2010
beneficiati de 9 zile de concediu pt aceste 5 luni lucrate
anairam_unid a scris:

beneficiati de 9 zile de concediu pt aceste 5 luni lucrate


Multumesc ,
Si cand voi beneficia de cele 21? cum se calculeaza?
pai 21 de zile de concediu aveti pe un an de munca dar daca dumneavoastra v-ati angajat in ianuartie si aveti 5 luni lucrate se calculeaza astfel 5(nr de luni)*1.75=9 zille CO
21(zile) :12 (luni) = 1,75 x 5 (luni) = 8,75 zile co (9 zile)

anul viitor, puteti efectua 21 zile integral (cu acordul angajatorului)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi ... diana23ingrid diana23ingrid Bună ziua. Urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi aș vrea să intru in cm apoi prenetal. Câte zile de concediu am pe anul 2021? 1,75 * nr de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna corina_I corina_I Buna ziua, Am cateva nelamuriri legate de concediul de odihna. In data de 12 mai 2008 m-am angajat la firma la care lucrez in prezent. Initial mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)
Concediul de odihna ancady2003 ancady2003 Din 01.08.2011 sunt angajata la o soc.privata. mi se spune ca am dreptul sa-mi iau concediu de odihna abea in anul 2013, sau dupa ce implinesc 11 luni in ... (vezi toată discuția)