Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu de odihna -loc de munca nou
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu de odihna -loc de munca nou

Buna ziua,

Va rog ajutati-ma cu o info ref la concediul de odihna , lucrez de 5 luni la o firma vreau sa stiu : beneficiez de cele 21 de zile de Co legale? sau cum se calculeaza la pers care au vechime mai putin de 1 an la un loc de munca?

Multumesc,
beneficiati de 9 zile de concediu pt aceste 5 luni lucrate
anairam_unid a scris:

beneficiati de 9 zile de concediu pt aceste 5 luni lucrate

Multumesc ,
Si cand voi beneficia de cele 21? cum se calculeaza?
pai 21 de zile de concediu aveti pe un an de munca dar daca dumneavoastra v-ati angajat in ianuartie si aveti 5 luni lucrate se calculeaza astfel 5(nr de luni)*1.75=9 zille CO
21(zile) :12 (luni) = 1,75 x 5 (luni) = 8,75 zile co (9 zile)

anul viitor, puteti efectua 21 zile integral (cu acordul angajatorului)