Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Urmează să intru in concediu de odihnă ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi ...

Bună ziua. Urmează să intru in concediu de odihnă iar apoi aș vrea să intru in cm apoi prenetal. Câte zile de concediu am pe anul 2021? 1,75 * nr de luni lucrate? Daca muncesc pana pe 15 iunie se pune la calcul si luna iunie? Sau doar 1,75*5? Mulțumesc
diana23ingrid, utilizator
Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m.?

Care este data cand ar trebui sa intrati in CCC?
21 de zile. As vrea sa intru in cm la 5luni apoi cele 126 de zile de prenatal sau postnatal. Data nasterii va fi noiembrie

Cornel Vasile a scris:

Cate zile de CO aveti mentionate in c.i.m.?

Care este data cand ar trebui sa intrati in CCC?

diana23ingrid, utilizator
21 zile ; 12 = 1.75 zile de CO/luna

Aveti dreptul la CO aferent perioadei 01.01.2021 si pana la data intrarii in concediu pentru cresterea copilului.

Daca data nasterii va fi noiembrie, atunci intrarea in CCC cand se va efectua (estimativ)?
Adica eu am 21 de zile dreptul pe anul acesta? Nu se calculeaza doar lunele lucrate* 1,75? Daca sunt in medical apoi intrunin prenetal mai se dai si zile de co?
Data nasterii va fi 15.11. De la cate saptamani se poate intra in prenatal? Doctorul mi a spus ca pot intra in cm apoi in prenatal. Cum este mai bine sa ti iei cele 126 de zile inainte sau dupa nastere?

Cornel Vasile a scris:

21 zile ; 12 = 1.75 zile de CO/luna

Aveti dreptul la CO aferent perioadei 01.01.2021 si pana la data intrarii in concediu pentru cresterea copilului.

Daca data nasterii va fi noiembrie, atunci intrarea in CCC cand se va efectua (estimativ)?

diana23ingrid, utilizator
Aveti dreptul la 21 de zile de CO pe anul acesta, deoarece , potrivit codului Muncii, la stabilirea duratei concediului de odihna anual, perioadele de incapacitate temporara de munca si cele aferente concediului de maternitate, concediului de risc maternal si concediului pentru ingrijirea copilului bolnav se considera perioade de activitate prestata.

Daca nu aveti o problema medicala puteti intra in concediu de maternitate cu 84 de zile inainte de nastere, ceea ce inseamna 12 saptamani inainte de nastere. Deci din saptamana 28 puteti (6 luni jumatate) sa va luati concediu de maternitate.
[ link extern ]